• Anasayfa
  • Yazılım
  • Windows 10, Korsan Yazılım Kullanıcılarına Da Ücretsiz Sunulacak!

Windows 10, Korsan Yazılım Kullanıcılarına Da Ücretsiz Sunulacak!

5
0
0
0
0
Söylentilere göre Windows 10, Win 7 ve Win 8 kullanıcılarının yanı sıra korsan Windows sürümü kullananlar için de ücretsiz olarak sunulacak!
Microsoft için çok büyük bir adım olarak görülen Windows 10, diğer tüm sürümlerine göre çok daha iyi olarak gelecek gibi duruyor. Genellikle bir iyi ve stabil bir kötü Windows sürümü çıkartan şirketin özellikle Vista sürümü tamamen hayal kırıklığı yaratmıştı.

Bu sebeple hala XP sürümünü kullanmaya devam eden kullanıcıların yoğun olduğu platformda Windows 7 ve özellikle gelen servis paketi ile sevilen Windows 8 kullanıcıları da şu anda kullandıkları sürümlerinden memnunlar.

Ancak bu haberimizden canlı bloglama ile sizle an be an aktardığımız Windows 10 lansmanı ve sonrasında çıkan haberlere göre gümbür gümbür gelecek olan Windows 10, "Tek platform, tüm cihazlarda" anlayışıyla ciddi bir kullanıcı sayısı artışı yaşayabilir.Ayrıca sunacağı yeni özellikler ve kolaylıklar, daha hızlı ve stabil bir sürüm vaad edecen Microsoft, çok güvendiği Windows 10'un çabucak yayılmasını istiyor.

Lansmanda da belirtilen Windows 8 kullanıcıları ilk yıl ücretsiz olarak Win 10'a geçebileceği bilgisini veren firma, daha sonra Windows 7 kullanıcılarını da bu programa dahil ederek tam sürümü çıktığında kısa süre içerisinde en çok kullanılan Windows sürümünün Win 10 olmasını amaçlıyor.Fakat bildiğiniz gibi toplama dediğimiz bilgisayarlar dışında alınan hazır bilgisayarlarda lisanslı olarak Windows yüklü gelmekte. Fakat birçok kullanıcı (özellikle Win 7 ve daha eski sürüm kullanıcıları) yeni Windows sürümlerini ücretsiz olarak kullanmak için korsan versiyonlarını kullanmakta. Hiçbir ücret ödemeden yapılan bazı işlemler sonrası sanki lisanslıymış gibi kullanılan bu Windows ürünleri, her ne kadar kullanıcıların kolayına gelen bir yöntem olmasa da illegal ve Microsoft firmasını zarara uğratan bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde milyonları aşan korsan kullanıcılar olduğunu da düşünecek olursak korsan yazılım nedeniyle Microsoft ciddi kar kayıpları yaşamakta.

İşte tam bu sebeple harekete geçen firma, Reuters'ın haberine göre korsan Windows kullanıcıların en fazla olduğu ülke olan Çin'de Windows 10'u korsan kullanıcılar için de ilk yıl ücretsiz olacak şekilde bir yükseltme sağlanacak. Tabii diğer söylentilere göre bu durum sadece Çin'de değil, tüm dünya genelinde yapılacak bir uygulama.Yani Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları lisanslı veya lisanssız olması farketmeden Windows 10'a ücretsiz geçiş sağlayacaklar.

Ancak bu durum Windows 10'un çıkışından itibaren 1 yıl için geçerli olacak. Daha sonra Windows 10'a geçmek isteyenler ise ücret ödemesi gerekecek.Bu uygulamanın Microsft açısından güzel bir hamle olacağını da söyleyebiliriz. Çünkü Windows 10'un çıkışından itibaren -eğer bu uygulama yapılırsa- ilk çeyrek sonrası yayınlanacak Windows kullanım oranlarında büyük bir farkla Windows 10 olacaktır.

Windows 10'a korsan tarafından da yapılacak ücretsiz geçişler ile genel bir gelir kaybı yaşaması muhtemel olan Microsoft, asıl kazancını programlar ile kazanmak istediğini belirtmişti. Özellikle Çin, Rusya ve Hindistan'da kullanılan korsan Windows yazılımları ile başı dertte olan firma, çözümü bu şekilde bulmuş gibi görünüyor.
5
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
0
0
0
0