• Anasayfa
  • Yazılım
  • Windows 10 Parmak İzi, Yüz ve Göz Tarama Özellikleriyle Geliyor

Windows 10 Parmak İzi, Yüz ve Göz Tarama Özellikleriyle Geliyor

1
0
0
0
0
Merakla beklediğimiz Windows 10'dan yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Windows 10 cihazların için güvenlik sistemini farklı bir boyuta çıkarak olan Windows Hello tanıtıldı.
Windows 10'u heyecanla beklerken her geçen gün yeni özellikler açıklanmaya devam ediyor. Windows tarafından açıklanan yeni bir özellik, cihazlarımızda şuan kullandığımız güvenlik olayını kökünden değiştireceğe benziyor. Şifreleme ile güvenlik oluşturma olayından sıkılan, şifrelemeye artık güvenmeyen Windows, yeni Windows 10 cihazları ile kullanıcılarına çok daha farklı bir güvenlik deneyimi sunacak.

Windows Hello olarak adlandırılan bu sistem hakkında, Windows tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde;


Windows Hello ile Windows 10'u daha kişisel ve güvenli yapın

Windows 10'u tasarlamaya başladığımızda, ekip olarak zamanımızın ve enerjimizin çoğunu bir bilgisayarı ne kadar kişisel yapabiliriz konusuna harcadık. Sizi tanıyan ve söylediklerinizi anlayan bir aygıt istiyoruz. Kullanırken, yapmak istediğiniz herşeyde size güven duygusunu en iyi biçimde hissetirmek birincil amacımız. Windows 10'u ilk tanıttığımız zaman da bu konu üzerine oldukça konuşmuştuk. Ve bugün Windows 10 için yeni ve harika bir 'kişisel bilgisayar' özelliğine sahibiz.Bugün size, biyometrik kimlik doğrulamaları ile tüm Windows 10 cihazlarınıza erişim sağlayabileceğiniz Windows Hello'yu sunuyoruz. Windows Hello ile yüzünüzü / gözünüzü taratarak, yada basit bir parmak dokunuşuyla Windows 10 cihazlarınızı çalıştırabileceksiniz. Ayrıca Windows Hello şifre yazarak ulaşma olayından çok daha güvenli. Windows Hello size uygulamaları, özel dosyaları, hatta belirli online deneyimleri, bildirilmiş yada kayıtlı bir şifre oluşturmaksızın kimlik doğrulama ile erişiminizi sağlamakta.Peki Bu Olay Nasıl Çalışıyor?

Windows Hello, sistemlere ulaşım ve erişim için sizin yüz, göz yada parmak izi taramanızı kullanıyor. Böylece şifleme ile yapılandan çok daha fazla ve güvenlilir bir güvenlik sistemi oluşturuyor. Bizce uygulamalara, dosyalara hatta web sitelerine ve servislere Windows deneyimi ile ulaşmanız için gerek anahtar siz ve cihazının olmalı. Kolaylıkla unutulabilen yada hackelenebilen bir takım harfler ve rakamlardan oluşmuş şeyler değil. Modern sensörler sayesinde, sizin eşsiz özellikleriniz tanınarak (yüz, göz, parmak izi) sadece size özel, sadece sizin erişebileceğiniz bir Windows 10 deneyimi sunuluyor.Peki Hangi Cihazlar Bu Özelliği Destekliyor?

Yakın bir zamanda heyecan verici özellikler ile pek çok yeni Windows 10 cihazı sunulacak ve istediğinizi seçerek Windows Hello deneyimine varabileceksiniz. Ayrıca, şuan kullandığınız cihazlarda parmak izi tarama özelliği var ise, Windows Hello özelliğini rahatlıkla da kullanabileceksiniz (illa yeni bir cihaz almanıza gerek yok). Windows Hello çok özel yazılım ve donanım kombinasyonları kullanmakta. Bu sayede cihazların sizi tanıma sistemi çok eşsiz olacak. Örneğin yüz tanıma sisteminde kameralarda bulunacak olan kızılötesi teknolojisi ile, size ait bir fotoğraf yada benzeri şeyler kolaylıkla ayırt edilebilecek. Yüz hatlarınız, yada göz taraması için irisinizi bu kızılötesi ışınlar ile değişik ışık ortamlarında bile sizi tanıyacak (aklıma direk Alibaba'nın yüz tanıma ile ödeme yapma sistemi geldi. Onlar nasıl olacağı tarzında bir açıklama yapmamışlardı, ancak bu kızılötesi işi ile Windows güvenlik açısından şuan için gayet tatmin edici durmakta).Tabii ki kolaylık ve basitliği üst düzeye çıkarmak adına kullanıcılar için en önemli şeyler olan güvenlik ve gizlilik durumunun sağlamlığı feda edilmeyecek. Aksine artacak. Windows Hello, özel kuruluşların gereksinimleri olan kurumsal sınıf güvenliğini de oldukça sıkı yönetmelikler ve şartlarla sunacak.


Windows tarafından yapılan açıklama bu şekilde.Konuyu toparlayıp özetleyecek olursak, Windows artık şifreleme olayının geride kaldığını düşünüyor ve kullanıcılarına hem daha basit, hem de daha güvenli bir sistem kuruyor. Windows Hello olarak adlandırılan bu sistem ile, parmak iziniz yada yüz/göz taramanız ile cihazınıza erişim sağlayacaksınız.

Parmak izi ile erişim olayına çoğumuz zaten yavaş yavaş alışmıştık kullandığımız cihazlar ile. Ancak yüz ve göz taraması konusunda kafamızda bazı soru işaretleri vardı. Özellikle yüz taramasında, sistem gerçek bir insanla yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafı nasıl ayırt edebilir en merak ettiğimiz şeydi. Windows da bu olayı kızılötesi ışınları olan kameralarla çözdüğü, üstelik oldukça da başarılı bir şekilde çalıştığını söylüyor. 
 


Windows, yüz ve göz taraması için gerekli olan kameralar konusunda da  Intel ile bir ortaklık yapmış. Bu sistem için Windows 10 cihazlarında Intel RealSense 3D Kamera'lar kullanılacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0