Windows 10, Sonunda Windows XP'yi Geçmeyi Başardı!

6
1
0
0
0
Seneler önce kullanıma sunulmuş olmasına rağmen hala büyük bir kullanıcı sayısına sahip olan Windows XP, sonunda Windows 10 tarafından geride bırakıldı.
Dünyanın en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemi olan Windows, tüm bilgisayarların %90.61'inde kullanılıyor. Milyarlarca cihazda yüklü olan Windows, kendi içerisinde farklı sürümlere ayrılıyor. Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve son olarak Windows 10. Tüm bu işletim sistemi sürümleri farklı kullanıcı sayılarına sahipler. Şu an Windows'un en çok kullanıcıya sahip olan sürümü, %52.47 oranla Windows 7.

Piyasaya sürdüğü son işletim sistemi olan Windows 10 ile işletim sisteminin kullanıcılarını tam anlamıyla hayal kırıklığına uğratmış olan Windows, Temmuz ayından beri kullanıcılarından ağır küfürler işitiyor. Windows 10 ile birlikte devreye soktukları otomatik güncelleme sistemi nedeniyle tüm kullanıcıların eleştirdiği ve tekrar tekrara teklif edilmesine rağmen kullanıcıların geçiş yapmaktan çekindiği bu ilginç işletim sistemi, piyasaya sürülmesinin üzerinden 6 ay geçmesiyle sonunda Windows XP'yi geçmeyi başardı. Yapısı, tasarımı, hızlılığı ve basitliği ile tüm kullanıcılara kendini sevdirmeyi başaran Windows XP hala önemli bir kullanı yüzdesine sahip.Son olarak %11.42 orana gerileyen ve uzun süre Windows'un en çok kullanılan ikinci işletim sistemi sürümü olmayı başaran Windows XP, Windows 10'un %11.85 kullanıcı oranına ulaşmasıyla geride kaldı. İşletim sisteminden desteğin çekildiğini düşünürsek, tam 14 sene önce kullanıma sunulmuş olan bu işletim sisteminin hala 3. olması büyük bir başarı.,

Windows 10'un hala istediği rakamlara ulaşamamış olması, çoğu kullanıcının anlayabileceği gibi Windows 10'un zorunlu kullanıcıya sormadan birşeyler yapmasından kaynaklanıyor. İşletim sisteminin bu sorununu gören Microsoft, geçtiğimiz günlerde "önerilen güncelleme" sistemin hakkında konuşmaya başladı. Windows 7 kullanıcılarının bir an önce Windows 10'a geçmesini isteyen, hatta bu amaç doğrultusunda Windows 7'den desteğini kısa bir sürede geri çeken Microsoft, eğer önerilen güncellemeler sistemini devreye sokarsa Windows 10 kullanıcılarının sayısı hızlı bir şekilde yükselecektir.

Kaynak: VentureBeat 
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0