​Windows 10'un Yeni Nvidia Güncellemesi Bozuk Çıktı!

2
0
0
0
0
Windows 10'un otomatik yaptığı Nvidia sürücüsü güncellemesi, işletim sistemini kullanan bilgisayarların sorun yaşamasına sebep oldu.
Ücretsiz güncelleme hizmetinin son günlerini yaşayan ve Microsoft'un uzun bir süre kullanacağı söylenen yeni işletim sistemi Windows 10, yeni Nvidia sürücü güncellemesi üzerine hata verdi. İşletim sistemini önceden yüklemiş olan kişilerin yaşadığı hata, Windows sürümünün yeni Nvidia güncellemesine karşı verdiği tepki sonucu oluşuyor.

Tepki, bir çeşit çalıştırma izni sorunu sonucu Nvidia sürümünün kısmi olarak çalıştırılmamasına yol açıyor. Durum böyle olunca çalışamayan Nvidia duruyor ve bilgisayar buna bağlı olarak çeşitli hatalar veriyor. Hatta bazı forumlarda söylenenlere göre bilgisayarı tamamen bozuyor. Bu hatalardan bazıları da Diablo 3, Starcraft 2, Battlefield 4 gibi oyunların içinde olduğu, bazı oyunların oynanmasına izin vermemesi ve birden çok monitör kullanan kullanıcıların kullanımını kısıtlaması.

 

Sorunun oluşmasından sonra yapılan açıklamaya göre son güncelleme olan 353.54, sadece Windows'un en güncel sürümünde soruna neden oluyor ve aynı hata Windows 8'de yaşanmıyor. Nvidia, sorunun anlaşılmasından sonra güncellemeyi geri çekmeyi ve sürücüyü eski bir sürüme döndürmeyi denedi fakat hala birçok kullanıcı aynı sorunu yaşıyor.

Hatanın bu kadar çok kişiyi kapsamasının asıl nedeni, Windows 10'un önceden haberini yaptığımız gibi, hiçbir çeşit güncellemede sizden izin istememesi. Yani uyuşmayan Nvidia sürümü, isteyen/istemeyen herkesin bilgisayarına yüklendi. Önceden de bu duruma tepki gösteren kişiler bu durumu, Windows'un güncelleme kurallarını tekrar düşünmesi gerektiğine dair bir işaret olarak yorumluyor.

Microsoft'un yaptığı son açıklamaya göre hatayı yaşayan kişiler belirlendi ve en yakın tarihte sorunu düzeltmek üzerine olan yeni bir güncelleme alacaklar. 

Kaynak: The Register
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0