Windows 10, Windows 7’ye Karşı - Güncellemeli misiniz?

32
12
4
3
3
Windows 10 sonunda çıktı. Üstelik Microsoft’un geleneklerini yıkarak ücretsiz bir şekilde. Peki Windows 8’in çoğu hatasını gideren ve klasik Windows deneyimine daha yakın bir kullanım sunan yeni sürümü Windows 7 kullanıcıları gerçekten yüklemeli mi? Yoksa Windows 7 hala ideal işletim sistemi mi?
Microsoft’un sevilmeyen işletim sistemlerinden biri olmuştu Windows 8 piyasaya çıktığı günden beri; ancak Windows 7 kullanıcıları buna karşılık son günlerine kadar bu sürümü kullanabilir gibi duruyordu.

Bu karşılaştırmada da çok tutulmayan Windows 8’i bir kenara bırakıp Windows’un sevilen bireylerinden 7 ve yeni üyesi Windows 10’u karşılaştırıyoruz.

Bakalım aylardır anlata anlata bitiremediğimiz Windows 10, halihazırda gayet stabil ve güçlü bir rakip olan Win7'den ne kadar iyi.
 

 Performans Karşılaştırması


Performans konusunda söz edilmesi gereken ilk unsur elbette Windows 10’un açılış süresinin daha kısa olması; ayrıca donanımınızla daha optimize çalışan Windows 10 mobil cihazlar için de geliştirildiğinden daha uzun batarya kullanım süresi sunmakta ve bu da daha temiz, dolayısıyla da daha hızlı bir işletim sistemi ile sonuçlanmakta.
Diğer taraftan oyun performansı konusunda DirectX12’ye direkt geçiş sunacak olan Windows 10, bunu da kendi avantajına kullanarak donanımınızdan daha fazla verim almanızı sağlayarak oyun performansınızı da artıracak.

Sonuç olarak temel düzeyde bir performans artışı yarattığını söyleyebileceğimiz Windows 10, 7’den daha hızlı çalışacak.
 

 Tasarım Karşılaştırması


Windows 8’in tasarım konusunda Windows 7’nin gerisinde kaldığını söylememe sanıyorum kimse karşı gelmez. Microsoft da bu konuda benimle hemfikir olsa gerek ki; Windows 10 ile birlikte alıştığımız Windows tasarımına da kavuşabiliyoruz.
Masaüstü simgeleri, Başlat Menüsü, alışıldık kısayolların aksine Windows 10, pencerelerin çerçevelerini inceleterek daha sade bir görünüm ile daha küçük pencerelere izin verirken yarı transparan arkaplanları sayesinde daha şık bir masaüstü sunuyor.
Tasarım konusunda alışıldığa dönüş yaparak iyi bir iş çıkardığını söyleyebileceğimiz Windows 10’un eskisinin de önüne geçtiğini söyleyebiliriz.
 

 Arama ve Başlat Menüsü


Windows 7’nin Başlat Menüsü’ne tıklayın ve arama barına dilediğinizi yazın ve Windows bilgisayarınızda ne var ne yoksa arayıp önünüze getirsin. Kolay ve son derece etkili idi.
Windows 10 bu özelliği de bir adım öteye taşıyarak artık aramalarınızın Windows uygulama mağazasında, internette yani bilgisayarınızın bağlı olduğu tüm internet ağında gerçekleşmesini sağlıyor.
Bununla da yetinmeyen Windows 10, arama özelliğini mikrofonunuz aracılığı ile Cortana’ya bağlayarak dilediğiniz şeyi sanal asistanınızın bulmasını sağlıyor.

Ek olarak Başlat Menüsü’ne eklenen Windows 8’in canlı kutucukları da yeni menüye ayrı bir hareketlilik ve kullanım katmış. (kişiselleştirilebilir olması da cabası)
 

 Dosya Yönetimi


Dosya yönetim araçları çoğu zaman hakkını vermediğimiz; ancak günlük kullanımımızda en çok yer tutan ve en sık kullandığımız araçlar olmuştur.
Ne yazık ki Windows 7 bu noktada fazlaca eksik barındırıyordu ve dosya araçlarımızın çoğu görünmeyen yerlere gizlenmiş biçimdeydi.

Neyse ki; dosya içindeki Yukarı tuşu geri geldi; ayrıca dosya yönetim araçlarımız da Windows 10 ile birlikte saklandıkları yerden çıkarak yeniden gözümüzün önünde kolayca erişebileceğimiz çerçevemizin içine yerleşti.
Ayrıca daha önceki tuşlarımıza ek olarak bir de dosyaların içine Paylaş butonu ekleyen Windows 10, dilediğimiz dosyayı direkt olarak Skype, Outlook ya da Dropbox gibi yerlere göndermemizi sağlıyor.

Kopyalama işleminde artık gerçek zamanlı olarak süre tutabilen Windows ayrıca bu gibi işlemleri sadece iptal etme seçeneği sunmak yerine işlemi duraklatma opsiyonuna da sahip.
 

 Oyun Performansı ve DirectX 12


Aslında muhtemelen şu an oynadığınız oyunlarda - Crysis 3’te mesela - yaklaşık olarak %0.5 civarında bir performans düşüklüğü yaşayacaksınız Windows 7’den 10’a geçtiğinizde; ama bu o kadar dert edilecek bir düşüş değil; özellikle de yeni çıkacak oyunlarda alacağınız ekstra performansın yanında.
Windows 7 bir oyun platformu olarak ele alındığında kendini kanıtlamış, güvenilir ve iyi performanslı bir işletim sistemi ve 10’dan aşağı kalır yanı yok; ancak Windows 10’un getirdiği yeni özellikle PC oyunculuğunu daha geniş imkanlarla buluşturuyor.

XBOX Live uygulaması dahili olan Windows 10 ile Xbox kullanıcılarına karşı on-line multiplayer oyunları oynayabilecek, isterseniz Xbox’ınızda olan oyunlarınıza daha sonra Windows üzerinden devam edebileceksiniz.

Bunun yanı sıra ekran görüntüsü alma ya da canlı yayın yapma gibi özellikler de bulunduran Windows 10, her ne kadar bu özellikler büyük yenilik olmasa da işletim sistemine dahil edildiklerinde sundukları deneyim de artacak.

Oyun konusundaki son gelişme de Windows 10’un DirectX 12’ye direkt geçiş yapıyor olması ki; asıl büyük gelişme de bu.

Mevcut donanımınızın daha optimize çalışmasını sağlayan DirectX12, bilgisayarınızın oyun performansını da artıran en önemli unsurlardan biri.

(Ayrıca Microsoft’un açıklamasına göre uyum sorunu falan yaşamadan “neredeye” tüm oyunları çalıştıracakmış)
 

 Bildirimler


Windows uzun süredir sağ alt köşeden fırlayan ya da sağ üst köşeden sıçrayan bildirim ekranlarına ya da uyarılara sahip; ancak Windows 10’da kullanıma sunulan gerçek anlamda bir bildirim ekranı hiçbir zaman olmadı.
Sistem mesajlarını, uygulama bildirimlerinizi, güncellemelerinizi hatta maillerinizi ya da takvim etkinliklerinizi rahatlıkla görebileceğiniz bu bildirim ekranı Windows’un kullanışlılığını artıran en önemli unsurlardan biri.
 

 Çalışma Alanı Yönetimi


Windows 7’nin ikinci ekran seçeneği mevcuttu; ancak ikinci monitörünüzü ya aynı masaüstünün bir yansıması, ya da büyük tak bir masaüstü yapmak için kullanabiliyordunuz. Ayrıca pencerelerinizi ekranın sağ ya da soluna yaslayarak çalışma alanınızı yönetme seçeneğine de basit anlamda sahiptiniz.
Windows 10’da ise artık ikinci ekranınızı farklı bir masaüstü olarak kullanabiliyor, ayrı bir duvar kağıdı, ayrı programların açık olduğu bir bağımsız platform olarak kullanabiliyorsunuz.

İkinci monitörün yanı sıra aynı monitörde de birden fazla masaüstü oluşturarak dilediğiniz görevler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. (evde başka, ofiste başka masaüstü kullan, mis gibi)
 

 Tablet Modu ve Dokunmatik Ekran


Windows 7 ve 10 karşılaştırmasında Windows 10’un karşılığını bulamadığı ve net şekilde en üstün geldiği özelliği kuşkusuz dokunmatik ekran desteği.
Dokunmatik ekranlar için otomatik olarak büyüyen ikonlar ve tek bir dokunuşunuzla masaüstü görünümden çıkıp devasa bir başlat menüsüne dönüşen ekranınız ile tablet, bilgisayar hibriti cihazlar için eşsiz bir deneyim sunmasını beklediğimiz Windows 10, hem masaüstü, hem de mobil cihazlarla aynı işletim sistemini kullanıyor olmanın avantajı ile geliyor.
 

 Rahatsız Edici Ekstralar


Kullanıcılar her zaman sahip olmak istedikleri temiz ve içinde istemedikleri unsurları barındıran o mükemmel ve ideal işletim sistemine elbette bir kez daha kavuşamayacaklar; çünkü Windows 10 en basitinden sizi bir Microsoft hesabı oluşturmanız için zorlayacak ve ardından takviminizi, e-postalarınızı, OneDrive’da paylaştığınız dokümanlarınızı ve daha fazlasını senkronize edecek.

Neyse ki Microsoft hesabına sadece lokal olarak giriş yapıp diğer saçmalıklarından kendinizi koruyabiliyorsunuz.

Diğer yandan tartışmaya konu olacak şekilde Cortana’da canınızı sıkabilir; çünkü her dosya aramanızda size internet sitelerinden de sayısız belge sunması rahatsız edebilir. Bunu da dert etmenize gerek yok çünkü sürekli başınızda dikilen bir asistan yerine Cortana’nın bir kapatma düğmesi var. (Cortana kapatılır mı ya, çarpılırsınız)
 

 Son Söz


Windows 7’de kalmanızda hiçbir sakınca yok; hatta dilerseniz Microsoft güncelleme ve güvenlik desteğini kesene kadar başka işletim sistemi kullanmayın. (Şu an kullandığım iki bilgisayardan birinde 7, birinde 8 var ve Windows 7’den daha çok memnunum)

Diğer taraftan Windows 10’un bir kamyon dolusu olmasa da çokça yenilik içerdiğini de söylemek zorundayım (Halo’nun Cortana’sı bir, Tony’nin Jarvis’i iki; bir de Normandy’nin EDI’si var) Ayrıca eski ve güzel olan özelliklerin de yenilenmiş ve geliştirilmiş olan halleri de son derece kullanışlı olmuş.
32
12
4
3
3
Emoji İle Tepki Ver
32
12
4
3
3