• Anasayfa
  • Yazılım
  • Windows 10’un Yüz Algılama Sistemi, İkizlerin Yüzünü Bile Ayırt Edebiliyor!

Windows 10’un Yüz Algılama Sistemi, İkizlerin Yüzünü Bile Ayırt Edebiliyor!

0
0
0
0
0
Windows 10’un yeni özelliklerinden olan yüz tanıma işlevinin, ikizlerin yüzünü ayırt edebilecek düzeyde olduğu ortaya çıktı.
Akıllı telefonlardaki parmak izi okuyucusu, hatta son zamanlarda bazı lokal üreticilerin kullanmaya başladığı göz tarama sistemleri, cihaza olan erişimin daha güvenli olmasını sağlayan önemli özellikler arasında yer alıyor. Bunun benzerini Windows 10’la bilgisayarlara getiren Microsoft, kandırılması zor bir  güvenlik sistemi oluşturmuş.

Intel’in RealSense kamerasından faydalanılarak yapılan yüz tanıma testinde, tek yumurta ikizleri dahi ayırt edilebildi. İkizler saçlarını farklı şekillerde tarayıp gözlük taktıkları halde bile Windows 10’un yüz tanıma sistemi sorunsuz bir şekilde işledi. Yapılan bu testler, Windows 10'a güvenlik konusunda şimdiden artı puan kazandırmış durumda.



Fakat yapılan testlerin az sayıda kişi üzerinde ve özel derinlik algılayıcısına sahip bir kamerayla yapıldığını özellikle belirtmemiz gerekiyor. Yani daha basit bir kamerayla Windows 10’daki yüz tanıma sisteminin kandırılabilmesi, ufak da ihtimaller içerisinde yer alıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0