Windows 7 ve 8'de Bilgisayar Hızlandırma

3
2
2
1
0
Windows işletim sistemi açılırken, arka planda bazı programlar otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu programlardan bazıları hızla açılıp, işini bitirdikten sonra kapanırken, bir kısmı da istemediğiniz halde açılıp arka planda çalışmaya devam edebilir. Bu da bilgisayarın yavaşlamasına sebep olabilir. Gelin Windows 7 ve 8'de bilgisayar hızlandırma konusuna birlikte bakalım.

Windows işletim sistemi açılırken, arka planda bazı programlar otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu programlardan bazıları hızla açılıp, işini bitirdikten sonra kapanırken, bir kısmı da istemediğiniz halde açılıp arka planda çalışmaya devam edebilir. Kimi zaman bilgisayarın açılış performansına da etki eden bu programların otomatik açılma işlemini iptal ederek bilgisayar hızlandırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Windows 7 ve önceki Windows sürümlerinde başlangıç programlarına erişmek için; başlat menüsüne msconfig yazın ve enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan pencerenin başlangıç sekmesine girin. Burada, başlangıçta otomatik olarak çalışan hizmetler ve programların bir listesini göreceksiniz. Eğer listede başlangıç esnasında çalışmasını gereksiz gördüğünüz bir program mevcutsa, yanındaki tik işaretini kaldırın. Bu gereksiz bulduğunuz uygulamaların otomatik olarak açılmasını engelleyecek ve bilgisayar hızlandırma işleminiz için önemli bir etki yaratacaktır. 

bilgisayar hızlandırma

Windows 8 ve 8.1’de ise başlangıç programlarına ulaşmak çok daha kolay. Görev çubuğuna sağ tıklayıp Görev yöneticisini açın. Karşınıza çıkan penceredeki başlangıç sekmesine girin. Burada yine başlangıçta çalışan programlar ve hizmetlerin bir listesini göreceksiniz. Bunun yanı sıra programların başlangıç hızına etkisini de aynı pencere üzerinde görebilmeniz mümkün. Listede başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programa sağ tıklayın ve devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.

3
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
2
1
0