Windows 10, 7 Farklı Sürüm İle Geliyor

2
0
0
0
0
Windows 10 piyasaya sürüldüğünde 7 farklı sürüm ile karşılacağız. Microsoft çok daha iyi bir marka ve kullanıcıları şaşırtan sorunsuz, esnek bir işletim sistemi için çok çalışmış olmalı.
Bazı kullanıcıların yorumlarına bakılırsa Microsoft, Windows için hala aklı başında bir sürüm çıkaramadı. Bildiğiniz üzere Windows işletim sistemlerinin genellikle bir çok sorunları oluyor ve bunlar can sıkıcı güncellemer ile giderilmeye çalışıyor.

Hatta "Service Pack" denilen güncellemeler gelmeden de bu sıkıntılar gerçekten sıkıntı olmaya devam ediyor Apple kullanıcıları genellikle sorunlarından dolayı Microsoft ürünlerini, Microsoft kullanıcıları ise Apple ürünlerini sadece marka değeri ve gereksiz pahallı olduğu düşüncesiyle sevmezler. Ancak bu tartışmanın asıl cevabını öğrenmek pek mümkün müdür bilemiyoruz. Windows 10 kullanıcılarının yorumlarına ve geribildirimlerine bakıldığında ise genel olarak daha iyi dönütlerin olacağı bir Windows sürümü ile karşı karşıya olacağımız hissi vermekte.

Windows 10'un bu kadar çabuk gündeme gelmesinin sebebi 8.1 sürümündeki sorunlar nedeniyle bağdaştırılıyor. Yani bir nevi Microsoft firmasının özür dileme sürümü diyebiliriz. Ancak bu konuyu geride bırakırsak neredeyse her Windows sürümlerinde ayrı ayrı sürümler de bulunmakta. Özellikle XP, Vista, 7 ve 8 versiyonlarında gördüğümüz sürümlerde Basic, Home, Professional, Ultimate, Enterprise gibi isimler verilerek farklı seçenekler ve fiyatlar ile sunulmakta. Peki Windows 10'da bu nasıl olacak?

İşte Windows 10 için gelen söylentilere göre 7 farklı versiyonu olacak ve bu versiyonlar aşağıdaki gibi listelenmiş;
 

 Windows 10 Sürümleri Listesi;

 
  • Windows 10 Home - Tüketici odaklı masaüstü sürümü olacak. Yani bildiğimiz normal her bilgisayarda karşımıza çıkacak temel sürüm.
  • Windows 10 Mobile - Akıllı telefonlar, tabletler gibi dokunmatik cihazlarda kullanılacak sürüm. Windows Phone'un yeni hali diyebiliriz.
  • Windows 10 Pro - PC ve tabletler için veya ikisinin bir arada kullanıldığı cihazlarda kullanılmak amacıyla oluşturulan sürüm. Torrent'in kral sürümü olacak olan versiyon bu yani.
  • Windows 10 Enterprise - Kurumsal, orta ve büyük kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış ek özellikleri olacak sürüm. Ne varsa toplanılan versiyonu olacak.
  • Windows 10 Education - Özellik olarak Enterprise gibi, fakat okul personeli, yöneticiler, öğrenciler ve öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamak tasarlanmış olacak. Okuldan key çarpıp evde kullandığımız XP'lerin yeni hali de diyebiliriz.
  • Windows 10 Mobile Enterprise - Kurumsal akıllı telefonlar, tabletler üzerinde müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan sürüm olarak karşımıza çıkacak.
  • Windows 10 IoT Core -  Daha küçük özellikleri ve donanımsal yazılımsal olarak daha düşük cihazlar için kullanılan sürümmüş. Eski tip bilgisayarlar için olsa gerek.
Ayrıca bu sürümler bu kadar ile de bitmemiş. Enterprise olarak adlandırılan işletme sürümleri atmler, satış noktaları, endüstriyel robotlar içinde kullanılmak üzere farklı varyasyonlara ayrılarak piyasa sürülecek. Tabiki Microsoft her zaman ve heryerde olduğu gibi kendinden emin olmak istiyor ve tüketicilerin önceye göre daha çok şaşıracakları bir marka olmak için çabalıyor.  Hatta bunun yanında "korsan" sürümlerden geçişler için ayrı bir sürüm olabilir de. Ama bu konuda bir bilgi bulunmuyor. Fakat önceki haberlerimizde korsan geçişlerinde özelliklerin kapalı haliyle kullanmlar olacağından bahsetmiştik. Bu durum için ayrı sürüm de olabilir.

Bu bilgilere baktığımızda Windows 10 sürümleri ile Windows zorlukların altından kalkabilen, sorunsuz, kesimlere hitap eden, esnek bir işletim sistemi yapmaya çalışıyor. Bakalım bu hamlelerinde nasıl bir sonuç elde edecekler. Bunu hep beraber göreceğiz.

Kaynak: TNW
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0