Windows Phone 8.1 Tanıtıldı

0
0
0
0
0
Windows Phone kullanıcılarının ve geliştiricilerin, sesli asistan Cortana, Bildirim Merkezi gibi özelliklerle gelmesini beklediği Windows Phone 8.1 dün gece tanıtıldı.
Geliştiricilerin merakla beklediği Microsoft’un Build 2014 etkinliği sonunda dün akşam gerçekleşti. 2000 Dolar ödeyerek konferansa katılım hakkı kazanan geliştiriciler, Windows Phone 8.1’in detaylarını yerinde öğrendiler.

Microsoft’un şef başkan yardımcısı Joe Belfiore tarafından tanıtılan Windows Phone 8.1’in en heyecan yaratan özelliklerinden biri Cortana oldu. Apple’ın IOS yüklü cihazlarında sesli komutları algılayan Siri gibi çalışan Cortana, ismini Halo oyunundaki yapay zekadan almakta. Yeni sesli komut asistanı Cortana, telefon içerisinde veya Bing üzerinden aramalarınızı rahatlıkla yapabiliyor

Şu an beta sürecinde olan Cortana, tanıtımda yapılan ufak bir denemeyle SMS mesajlarını okuma, aranan ifadeleri bulmak gibi işlemlerini yapabildiğini gösterdi. Asistanın sesini merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Halo’da görev alan aktris Jen Taylor sesiyle Cortana’ya hayat veriyor.

Bu yılın ikinci yarısında Amerika, İngiltere ve Çin’de kullanılabilecek Cortana, diğer dünya ülkelerine 2015’te gelecek.

Windows Phone kullanıcıları tarafından uzun süredir beklenen bir diğer yenilik olan Bildirim Merkezi ise sonunda 8.1 ile geldi. Bu özellik aynı Android ve IOS’ta bulunan, yukarıdan kaydırılan pencere mantığı ile çalışacak.

Windows Phone 8.1’in en iddialı olduğu konulardan biri ise kişiselleştirmeye verdiği destek. Yeni güncelleme ile ana ekranda yer alan kutuların arkasına duvar kağıdı koyabiliyorsunuz.

Tabi yeni işletim sistemi beraberinde Skype, takvim, kişiler ve arayüz gibi pek çok içeriği de güncellemekte. Nisan ayının sonuna doğru veya Mayıs’ın başında yayınlanacak güncelleme Windows Phone platformlarındaki bir çok eksikliği gidererek, hak ettiği konuma yükseltecek gibi görünüyor.0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0