• Anasayfa
  • Yazılım
  • x86 İşlemcilerdeki Yeni Açık, Bilgisayarınızın Hacklenmesine Neden Olabilir!

x86 İşlemcilerdeki Yeni Açık, Bilgisayarınızın Hacklenmesine Neden Olabilir!

0
0
0
0
0
x86 İşlemcilerdeki Yeni Açık, Bilgisayarınızın Hacklenmesine Neden Olabilir!
Geçtiğimiz hafta içindeki Black Hat güvenlik konferansında x86 mimarisine sahip işlemcilerde büyük bir güvenlik zafiyetinin olduğu ortaya çıktı.
Black Hat güvenlik konferansı yapıldığından beridir bu zamana kadar bilgimizin bulunmadığı güvenlik açıkları ortaya çıkmaya başladı. Android cihazlardaki parmak izi okuyucusunun, Apple’ın TouchID’sinden çok daha kolay hacklendiğinden bahsetmiştik. Şimdi de x86 mimarisine sahip işlemcilerde büyük bir güvenlik açığının olduğu ve söz konusu işlemcilere yerleştirilen rootkit (Kök kullanıcı takımı) sayesinde tüm bilgilerin çalınabileceği belirtildi.

Hackerlar, bu açığı kullanarak işlemcinin Sistem Yönetim Modu bölgesine rootkit yerleştirebiliyor, ki burası yeni jenerasyon bilgisayarlardaki işlemcinin tüm güvenlik özelliklerini yönettiği bir bölge. Buraya yerleştirilecek bir rootkit, BIOS’u silebilir ve kendisini farklı işletim sistemi kurulmuş olmasına rağmen tekrar ortaya çıkartabilir. Yani istenildiği taktirde bilgisayarın tüm güvenlik birimi çökertilerek cihazın savunmasız bırakılması sağlanabilir. (çok ciddi bir tehlike gibi görünüyor)

Bu açığı kabul eden ilk üreticilerden bir tanesi de Intel. Hatanın varlığından haberlerinin olduğunu belirten şirket, yayımladıklarıyla yamayla son işlemcilerinde bu sorunun giderildiğini ve eski işlemcileri için de aynı açığın giderilmesi için gayret gösterdiklerini belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0