Xiaomi'nin Değişen Kullanıcı Arayüzü MIUI 6 İncelemesi

1
0
0
0
0
Xiaomi Çin'in en gözde telefon üreticisi diyebiliriz. Yakın zamanda duyurduğu Mi Note Pro ile deyimi yerinde ise ağzımızı sulandıran, açık bırakan firmadan bahsediyoruz. Bu mükemmel cihazların işletim sistemi de ufak değişikliklere uğradı ve isimde değiştirerek MIUI 6 oldu ve ilk olarak Mi4 kullanıcılarına sunuldu. Peki bu güncellemeler neler getirdi ? Xiaomi iyi mi etti yoksa kötü mü etti ?
Xiaomi Çin'in en gözde telefon üreticisi diyebiliriz. Yakın zamanda duyurduğu Mi Note Pro ile deyimi yerinde ise ağzımızı sulandıran, açık bırakan firmadan bahsediyoruz.

Bu mükemmel cihazların işletim sistemi de ufak değişikliklere uğradı ve isimde değiştirerek MIUI 6 oldu ve ilk olarak Mi4 kullanıcılarına sunuldu. İlk izlenimler olumlu yönde olsada bizce hala o iOS imajını koruyor.

Peki bu güncellemeler neler getirdi? Xiaomi iyi mi etti yoksa kötü mü etti? 

 

 Ana Ekran, Temalar ve Daha Fazlası


Kimileri iOS'in kopyası olarak görüyor MIUI. Her ne kadar benzesede özünde bir Android yatıyor. Ve bu Android'in bize sunduğu en büyük imkan ise kişiselleştirme seçenekleri. Eski Miui sürümlerinde uygulama simgesine basılı tutarak, menü tuşuna dokunarak ve telefonu sallayarak uygulama sayfasını düzenleyebiliyordunuz. Bu özellik değişmedi fakat ekstra olarak uygulamalarınızı toplu olarak düzenlebilir ve silebilirsiniz.Ayrıca belkide piyasadaki en çok temaya sahip işletim sistemi olan Miui, Xiaomi Başkan Yardımcısı Hugo Barra'nın açıkladığı rakama göre 8binden fazla temaya sahip. Aynı zamanda bu temalar dünya çapında 2 milyar indirme sayısına ulaşmış durumda.(Zaten Çin nüfusu o kadar dediğinizi duyar gibiyim.)

Menü tuşuna bastığınız zaman artık açık uygulamaları görüyorsunuz. İsterseniz simge isterseniz bir zum hareketi ile uygulamanın minyatürü şeklinde görebilirsiniz.
 

 Parlak Simgeler ve Yenilenmiş Bildirim Çubuğu


Miui 6 renkli simgeleri, hareket efektleri ve uygulama animasyonları ile görsele en iyi hitap eden romlardan birisi. Belkide bu onu AOSP dediğimiz stock Android arayüzünden en çok ayıran şey.Kozmetik anlamda bir çok değişikliğe giden Xiaomi bir önceki sürüme göre uygulama geçişlerinde daha akıcı animasyonlar, açık uygulamalar bölümüne eklediği ses yükseltme kısma ve saat fonksiyonu gibi yenilikler sunuyor. Hatta size önemsiz gelebilir ama uygulama silerken bile görülen animasyon gerçekten ince detaylara önem verildiğinin göstergesi.

Değişen şeylere bir örnekte durum çubuğunu gösterebiliriz. Durum çubuğu daha az yer kaplıyor ve benim en beğendiğim detaylardan biri (her ne kadar ince bir detay olmasına rağmen) bildirimi gelen uygulamanın, bildirim panelinde uygulamanın ikonu ile simgelenmesi. Bildirimleri listeleme ve sınırlama fonksiyonunuda çok başarılı bulduğumuzu söyleyelim. Oyun gibi sizi rahatsız edilmesine kıl olduğunuz anlarda sadece çok önemli gördüğünüz bildirimler size iletiliyor. Xiaomi herşeyi düşünüyor diyebiliriz.Stock uygulamalarda belkide en büyük değişiklik. Hesap Makinesi, Takvim, Pusula, Saat, Hava, Kaydedici gibi uygulamalar yeni bir görünümlerini aldı. Her bir uygulamadaki en ince detayı bile fark edebilirsiniz. Bizim kararımıza göre en güzel stock uygulama pusula olmuş. Kameraya bağlanan uygulama pusulayı gizleyip sizi gideceğiniz yöne götürebiliyor ya da bulmak istediğini yönü kolayca size gösterebiliyor.
 

 Yeni E-Mail Uygulaması, Araçlar ve Ayarlar


Neredeyse kullandığım hiçbir telefonda, telefonun kendi e-mail uygulamasını kullanmadım. Sanırım Xiaomi bunu biliyor olacak ki benim gibi bir çok kullanıcıyı etkilemenin yolunu aramışlar. Sonuç mu ? Harika. Tıpkı bir sms uygulamasına benzetilen e-mail uygulaması gerçekten güzel olmuş. Diğer tüm özellikleri Gmail uygulaması ile aynı olsada arayüzün sadeliği ve rahatlığı sizi bunu kullanmaya itecek.Yenilikler sadece e-mail uygulaması değil elbette. Miui 6 ile birlikte gelen yeni araçlar ve ayarlar da çok işlevsel diyebilirim. Security App içerisinde konumlandırılan yeni Cleaner ve Virus Scanner özelliği sayesinde hem cihazınızdaki virüslerden arınır korunursunuz hemde cihazınızda çer çöp vs ne varsa temizlersiniz. Aynı zamanda Meizu Flyme OS ile gördüğümüz uygulama izinleri ayarlama da yine aynı uygulama içinde konumlandırılmış. Ayrıca o biten internet paketleri bitmesin diye internetinize  kısıtlamalar koyabileceğiniz ayarlar da bu sürümde yerini almış.


 

 Daha Kolay Kamera


Kamera arayüzünde makyajlamaya giden Xiaomi bu sayede kamera uygulamasının açılış ve odaklanma hızını arttırmış. Kamerada bir kalite artışı seziyorsunuz tabiki bu sizin bulunduğunuz ortama ve aldığınız ışığa göre değişsede bir kalite artışı söz konusu. HDR modu özellikle hız artışından en çok yararlanan mod olmuş ama sanki HDR efektinin canını çıkarmışlar biraz fazla efekt vermişler. (Retricalı kız fotoğrafı gibi olmuş)Kamera modları olarakta sesli çekim (hani şu peynir diyorsunuz çekiyor ya işte tam olarak o), seri çekim, ton ayarlamalı çekim (Retrica Modu işte buda), odak modu, panoroma ve HDR modu var.

Ön kamerada ise iyi özçekimler için geri sayım modu ve güzellik modu eklenmiş. Hatta Xiaomi işi biraz abartmış güzellik modunda birinizi değil hepinizi güzel yaparım demiş ve toplu biçimde çalışır hale getirmiş bu özelliğini. Fakat bu özelliğin düşük ışıkta pek verimli olduğu söylenemez.
 

 Mi Cloud ve Ekstralar


Mi Cloud belkide Apple'dan alıntılandığı en bariz uygulama ya da hizmet diyelim. Çünkü aynı iCloud gibi 5 GB bir alan size sunuyor ve aynı iCloud gibi uygulama, fotoğraf, kişiler ve notlar gibi kişisel bilgilerinizi senkronize etmeye saklamaya yarıyor.Oha diyeceğiniz bölüm burası diyebilirim arkadaşlar. Xiaomi şuan “Bu numara kim lan beni aramış” muhabbetine, derdine son vermiş bulunmakta. Miui 6 ile birlikte rehberinizde yer almayan numaranın sahibinin neredeyse GBT'sini size gösteriyor. Numara sahibinin adını ve fotoğrafını size gösteren sistem sanırım ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan sistem olabilir. Şayet ben bu bilinmeyen numaralar servislerinin saçma şarkılarından ve reklamlarından bıkmış durumdayım.Durun daha bitmedi. Miui 6'nın bir diğer özelliği ise aradığınız anlaşmalı restoranlarda aradığınız anda menü ekranınıza gelerek seçim yapmanızı kolaylaştıracak.
 

 Peki İyi Güzel ama Lollipop ?


Xiaomi bu güncellemeyi Android Kitkat ile veriyor olsa da 2015'in 2. Çeyreğinde Mi serisi Mi Note serisi ve RedMi serisini güncelleyeceğini açıkladı.
 

 Sonuç


Sonuç şu ki ilk başlarda iOS'e çok benzetilen Miui arayüzü android olmanın avantajlarınıda arakasına alarak iOS'e fark atmaya başlamış. Bir diğer tabirle boynuz kulağı geçmiş arkadaş. Şuanda sadece Xiaomi cihazları Miui 6 mevcut. Fakat 6 önemli değil illa ben Miui kullanmak istiyorum derseniz, buraya tıklayarak listede mecvut olan cihazınıza indirebilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0