Yeni Sanal Asistan Cortana

0
0
0
0
0
Yeni Sanal Asistan Cortana
Microsoft bugünlerde, iOS’un Siri’sine karşı geliştirdiği yeni sanal asistanı Cortana’nın heyecanı içerisinde.
Microsoft bugünlerde, iOS’un Siri’sine karşı geliştirdiği yeni sanal asistanı Cortana’nın heyecanı içerisinde.
XBOX’ın ağır topu olan HALO içerisinde zaten var olan Cortana, yakında oyun dünyasından çıkıp akıllı telefonlarımızda yerini almaya hazırlanırken, özellikleri de yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Haberin başında da belirttiğimiz gibi zaten HALO serisinde var olan, oyun dünyası ile ilgili okuyucuların yakından tanıdığı güzeller güzeli Cortana’yı HALO serisinin 4. Oyununda da aynı işi yapan Jen Taylor seslendirecek.Bu şekilde Microsoft resmen Cortana’yı gerçek hayata taşımış olacak.Şu an bildiklerimize göre Cortana, 8.1 güncellemesi ile telefonlarımızda yerini alacak.

Peki Cortana’nın özellikleri neler

Güncelleme ile Windows Phone’larda Bing’in yerini geçecek olan Cortana aramalar için Bing’i kullanmaya devam edecek. Dairesel bir animasyon şeklinde telefonumuzun ekranında belirecek Cortana’nın rengi ise isteğe göre değişebilecek. Siri gibi istediğimiz takdirde bize ismimiz ile hitap edecek olan Cortana, henüz nasıl olacağını bilmesek de sorulan sorulara duygusal cevaplar verebilme yeteneğine de sahip olacak.
İzin verdiğimiz takdirde mesajlarımızı okuyabilen siri okuduğu ibarelerden yola çıkarak bize sorular yöneltebilecek. Örneğin mesajın içinde yarın görüşelim gibi bir cümle var ise bize buluşmak isteyip istemediğimize dair bir soru soracak ve verdiğimiz cevaba göre karşı tarafı da bilgilendirip ajandamıza ekleyecek ve randevu saatine göre alarm kuracak.
Cortana’nın en önemli özelliği ise kullanıcının isteklerini zaman içerisinde öğrenebilmesi. Hava durumu hakkında bizi bilgilendirip ruh halimize göre müzik açabilecek olan Cortana,  Sık sık kullandığımız otoyollar hakkında günlük trafik raporlarını takip ederek, belirttiğimiz yere en kısa sürede nasıl ulaşabileceğimiz konusunda bize yardımcı olacak. Eğer istersek borsada hisselerimizi bile takip edebilecek  Cortana, aynı zamanda kullanıcısını ulaşılmaz yapabilme özelliğine de sahip. Telefonumuz açık olsa bile Cortana’dan yapmasını istersek telefonumuzu gelen tüm aramalara ya da sadece belirttiğimiz kişilerden gelen aramalara kapatabileceğiz.
Şimdilik arayüz olarak Cortana’nın oldukça çekici bedenini telefonlarımızada kullanmamıza olanak vermeyen Microsoft’un eğer olumlu eleştiriler alırsa bir eklenti ile buna izin verebilecek olması gayet olası.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0