Youtube 360 Derece Videolar İçin Hazır

4
2
1
0
0
Youtube'un desteklemeye başladığı yeni video özelliği ile video izleme deneyimimiz çok farklı bir boyuta taşınacak.

Bu haberimizde size daha önceden de bahsettiğimiz gibi Youtube, 360 derece açılı videoları destekleyecekti. Ve artık bu videolar Youtube'da bulunmakta. Google'ın video canavarı, artık size 360 video keyfi yaşatacak. Yani bir video izlerken sadece kameranın çektiği açıya değil tüm yönlere bakabileceksiniz. Söylemeden edemeyeceğim; efsane birşey olacak bu. Mesela hiç bir yarış arasabını izlerken tüm açıları, tıpkı sürücüymüş misali kontrol etmek istediniz mi? Aşağıdaki videoda, sol üstte çıkan yön tuşları ile bunu sağlayabilirsiniz.

Görüntü kalitesi kötü ancak yolun daha başlangıcı bu videolar.

Şuan bu tarz videolar çekip yüklemek biraz sıkıntılı. Yotube öyle kolay kolay izin vermiyor. Videonuzu yüklemeden önce Python Script kullanmanız, böylelikle küresel bir açıda olan videonuzu düz bir açıya çevirmeniz gerekmete. Ancak Google bunun yakında çözüleceğini, daha basit bir sisteme dönüşeceğini belirtti.

Ayrıca Youtube bu proje ile ilgili ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Youtube büyümekte olan önemli firmaları ( 360 derece kamera yapan) aynı çatı altında toplayarak, hepsinde aynı formatta kameralar tasarlatmak amacında (böylece rahatlıkla video yükleme zorluğuna ortak ve pratik bir çözüm üretebilirler).

Dediğimiz gibi, 360 derece videolar için yolun daha başı. Ancak yapılabilecek şeyleri, imkanları düşündükçe, sabırsızlıkla bekliyoruz bu olayın gelişmesini. Özellik şuan için sadece Chrome ve Android cihazlar için geçerli.

 

4
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
0
0