• Anasayfa
  • Yazılım
  • Zararlı iOS Yazılımı KeyRaider, 225 Binden Fazla Apple Kimlik Bilgisini Çaldı!

Zararlı iOS Yazılımı KeyRaider, 225 Binden Fazla Apple Kimlik Bilgisini Çaldı!

0
0
0
0
0
Çin’deki bir blog yazısında, KeyRaider ismindeki zararlı yazılımın 225 binden fazla Apple kimlik bilgisine eriştiği söyleniyor.
Jailbreak’i kullanan kişiler, Apple’ın kullanımını kısıtladığı uygulamaları istedikleri gibi kullanabiliyorlar. Fakat bu sadece işin eğlenceli kısmı. Jailbreak’li cihazlara indirilen uygulamalar, telefonunuzun tweak’leri sağlayan kişiler tarafından kontrol edilmesine ve birçok bilgilerinin çalınmasına sebep olabiliyor. 

Palo Alto Networks yetkilisi olan Çinli Claud Xiao yayınladığı blog yazısında KeyRaider ismindeki zararlı yazılımın toplamda 18 ülkedeki kullanıcıların Apple kimlik bilgilerini çaldığını belirtti. Weiphone forumundaki bir tweak içerisinde çıktığı belirtilen zararlı yazılımın mischa07 ismindeki bir kullanıcı tarafından yayıldığı söyleniyor.

Bu kodu indirenler yalnızca Apple kimlik bilgilerini kaybetmiyor, ayrıca cihazları kilitlenerek fidye vermek zorunda kalabiliyorlar. Daha çok filmlerde gördüğümüz ‘fidye karşılığı çocuğun ailesine teslim edilmesi’ gibi senaryolar artık dijital ortamda da karşımıza çıkmaya başladı.Tabi bu sorunların hepsi Jailbreak’li cihazları etkiliyor. Ayrıca KeyRaider ismindeki zararlı yazılımın daha çok Çin, ABD, Almanya, Avustralya, İspanya, Kanada, Almanya, Güney Kore gibi ülkelerdeki kullanıcıları etkilediği söyleniyor. Muhtemelen cihazınız Jailbreak’li olsa dahi bu yazılımla karşılaşmadınız. (yine de karşılaşmayacağınız anlamına gelmiyor, dikkatli olmakta fayda var)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0