• Anasayfa
  • Yazılım
  • Zamanında Söylemiştik, Şimdi Gerçekleşiyor: Ortaokullara ‘Zorunlu Kodlama Dersi’ Geliyor!

Zamanında Söylemiştik, Şimdi Gerçekleşiyor: Ortaokullara ‘Zorunlu Kodlama Dersi’ Geliyor!

0
0
0
0
0
MEB, ortaokullara zorunlu kodlama dersinin getirilmesi için bilişim teknolojileri dersinin müfredat güncellenmesi çalışmalarına başladı.
MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Ahmet Onur Ak, bakanlık olarak öğrencilerin algoritmik ve bilimsel düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla 5. ve 6. sınıflarda zorunlu, 7. ve 8. sınıflarda seçmeli olmak üzere bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programına kodlama eğitiminin getirilmesi için bir çalışma komisyonu oluşturulduğunu açıkladı. Türkiye’nin en önemli üniversitelerinin akademisyenleri ve YEĞİTEK’le birlikte çalışan bilişim teknolojileri eğitimcilerinin bulunduğu bir komisyon kurulacağını belirten Onur Ak, kodlama eğitiminin bulunduğu İngiltere, ABD, İsrail, Polonya, Finlandiya, Almanya, Avusturya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, Çin, Hindistan gibi ülkelerin müfredatlarını detaylı olarak incelediklerini belirtti.

Kodlama eğitiminin verileceği ders programını destekleyecek araçların, yöntemlerin, eğitimsel içeriklerin incelenmesi ve öğretmenlerin bu kaynakları kullanabilmesi için bilgi teknolojilerinde söz sahibi olan kurum / kişilerle görüşmeler yapıldığını dile getiren Ak, şunları söyledi: "Öğretim programının kodlama eğitimi konusunda güncellenmesi hakkında öğretmenlerimizin derse bakış açılarının belirleneceği akademik çalışmalar yapılacak. Sivil toplum kuruluşlarıyla da toplantılar planlayarak kodlama eğitimi müfredat çalışmaları için görüşlerini alacağız. Müfredat çalışmalarının tamamlanmasının ardından öğrenme etkinlikleri, dijital ders içerikleri ve öğretmen kılavuzları hazırlanacak, ayrıca yüz yüze ve uzaktan eğitimlerle öğretmen eğitimleri gerçekleştireceğiz."


 

 Dersin altyapısı da şimdiden hazır

Bunların dışında okullara kodlama dersi için kurulan internet bağlantısıyla birlikte etkileşimli tahta çalışmaları da önemli bir altyapı sağlayacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın YEĞİTEK ile birlikte yürüttüğü çalışmalarda bugüne kadar toplam 432 bin 288 etkileşimli tahtanın okullardaki kurulumları tamamlandı. Yine bu proje kapsamında 9. sınıftaki öğrencilere ve öğretmenlere toplam 1 milyon 437 bin 800 adet tablet bilgisayar dağıtıldı. Şu an ihale süreci devam eden 10 milyon 600 bin adet bilgisayar tablet setinin dağıtımına da her yıl 2 milyon 650 biner adet olmak üzere bu Mayıs ayından itibaren başlanacak.Bu konuyla ilgili (kodlama dersinin zorunlu hale getirilmesi) geçtiğimiz ay içerisinde KodlamaDersi ZorunluOlsun hashtagi’yle bir gündem yaratmış, 16,136 tweet atılmasına ve 13,018 retweet yapılmasına vesile olmuştuk. Eğer bu dersin getirilmesi konusunda tuzumuz biberimiz varsa ne mutlu bizlere :)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0