• Anasayfa
  • Yaşam
  • Yeni Kimlik Kartınızda Bulunan Özellikleri Biliyor musunuz?

Yeni Kimlik Kartınızda Bulunan Bu Gizli Özellikleri Biliyor musunuz?

137
44
35
25
19
Türkiye'nin dijital dönüşüm süreci hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda yapılan çalışmalardan bir tanesi de yeni kimlik kartlarının vatandaşlara dağıtılması. Öyle ki yeni kimlik kartları, Türk vatandaşlarına pek çok alanda fayda sağlarken vatandaşların güvenliğini de arttırıyor.

Türkiye son birkaç yıldır büyük bir dijital dönüşümün içerisinde. Bu kapsamda pek çok şey gibi kimliklerimiz de değişiyor ve yeni çipli kimliklere geçiş yapılması gerekiyor. Uzmanlar, şu ana kadar yaklaşık olarak 45 milyon kişinin kimlik kartını çipli kartlarla değiştirdiğini, 2023 yılına gelindiğinde ise eski kimlik kartını kullanan hiçbir Türk vatandaşının kalmayacağını söylüyorlar. 

Yeni kimlik kartlarının en büyük özelliklerinden bir tanesi, kartların üzerinde bulunan elektronik çip. Öyle ki bu çip, Türk vatandaşlarına pek çok konuda kolaylık sağlıyor. Özellikle de 2023 yılından sonra kimlik doğrulama işleminin bu çip üzerinden yapılacak olması, kimlik sahteciliğinin önüne geçecek. Böylelikle vatandaşlar, kendilerini artık daha güvende hissedecekler.

Yeni Kimlik kartı

Yeni kimlik kartının tek özelliği çipi değil. İlerleyen dönemlerde yeni kimlik kartları ile pek çok işlem yapılabilecek. Bu bağlamda bazı kurumlarla anlaşmalar yapılacak ve yapılan anlaşmalar kapsamında entegrasyon çalışmaları düzenlenecek. Bu çalışmalarla birlikte Türk vatandaşları, oluşturacakları PIN ve parmak izi gibi ek güvenlik önlemleriyle birlikte işlemlerini daha kolay bir şekilde halledebilecekler.

Yeni kimlik kartlarının dikkat çeken bir diğer yanı ise taklit edilemez olması. Elbette bunu sadece kart bazında düşündüğümüzde taklit edilebiliyor ancak yeni kimlik kartları hem görsel hem de mantıksal anlamda taklitlerinden ayrılabilecek ve kolaylıkla tespit edilecek şekilde geliştirilmiş durumda. Ayrıca bu kartlar bir hayli dayanıklı bir yapıya da sahip. Uzmanlar, yeni kimlik kartlarının 10 yıl boyunca kullanılabilecek bir malzemeden üretildiğini söylüyorlar.

Kimlik Kartı

Yeni kimlik kartları, vatandaşların her konuda güvenliklerini üst düzey seviyeye getiriyor. Öyle ki yeni kimlik kartlarında bulunan yongalar, vatandaşların fotoğraf ve nüfus bilgilerini güvenli bir şekilde kaydedebiliyor ve böylelikle yetkisiz erişim ve değişim imkanını sıfıra indiriyor. Ayrıca bu kartlarla birlikte vatandaşlar, kamu kurumlarındaki işlemlerini uzaktan da sağlayabilecekler. Ancak bu, tüm işlemler için değil sadece belirli işlemlerde yapılabilecek.

Kaynak : https://www.cnnturk.com/turkiye/kimlik-kartlarinda-yeni-donem-basliyor?page=11
137
44
35
25
19
Emoji İle Tepki Ver
137
44
35
25
19