Yeni Üretilecek Huawei Telefonlarda WhatsApp, Instagram ve Facebook Olmayacak

222
152
71
30
16
Facebook, Trump yönetiminin Huawei'ye karşı aldığı yaptırım kararına dahil olacağını açıkladı. Buna göre bundan sonra üretilecek olan Huawei modellerinde WhatsApp, Instagram ve Facebook kullanılamayacak. Mevcut kullanıcılar ise yaptırımların dışında kalacak.

Trump yönetimi tarafından yapılan açıklamaların ardından ilk olarak Google, Huawei'nin Android lisansını iptal ettiğini duyurmuştu. Bunun hemen ardından Intel ve Qualcomm tarafından yapılan açıklamalarda da, Huawei ile olan anlaşmaların durdurulduğu, Çinli teknoloji üreticisi Huawei'ye çip satmayacaklarını açıklamışlardı. Yaşanan bu gelişmeler yaşanırken Huawei de boş durmamış, kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Trump'ın yaptığı açıklamaların ilk gününden bugüne kadar olan süreçte söylemler hiçbir zaman yumuşamamış, hatta gittikçe sertleşmişti. Gelinen son noktada ise Huawei'ye yaptırım uygulayan şirketler arasına bir yenisi daha katıldı. Çoğu zaman gücüyle eleştirilen Mark Zuckerberg'in sahip olduğu Facebook, Huawei'ye yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Huawei, kendi işletim sistemini oluşturmak için çalışmalarını sürdürse de aslına bakıldığı zaman Facebook'un bu hamlesi, Huawei'nin geliştirdiği işletim sisteminin tek başına beklenen etkiyi yaratamayacağa benziyor. Bunun sebebi Facebook tarafından yapılan açıklamalarda, bundan sonra üretilecek olan Huawei modellerinde Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamasının ön yüklü olarak gelmeyeceğinin ifade edilmesi. Bu da dünyanın en popüler uygulamalarının Huawei'lerde bulunmayacağı anlamına geliyor. Ancak şu an için Huawei telefonlarında bu uygulamalara sahip olan kullanıcıların bu yaptırımdan etkilenmeyeceği, uygulamalarını olağan şekilde kullanmaya devam edecekleri belirtildi. Bununla birlikte hali hazırda bu uygulamaları kullanan Huawei kullanıcıları, uygulamaların tüm güncellemelerini de almaya devam edecekler.

Bu yaptırım kararıyla ilgili Huawei'den şu an için bir açıklama gelmedi ancak bu yaptırım Huawei'yi biraz daha köşeye sıkıştıracağa benziyor. Şimdi gözler Huawei'de. Bu arada birkaç hafta önce Google'ın Huawei'ye yaptırımıyla ilgili hazırladığımız videomuzu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/yasam/201906071039268882-huawei-yaptirimina-facebook-da-katildi/
222
152
71
30
16
Emoji İle Tepki Ver
222
152
71
30
16