Resmi Gazete'de Yayımlandı: 'Yenilenmiş' Bilgisayarlar, Oyun Konsolu ve Akıllı Saatler Geliyor...

27
15
4
3
0
Yenilenmiş ürünlerle ilgili olarak yeni bir karar alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birkaç ürün grubu daha yenilenmiş ürün kapsamına alındı. Ayrıca akıllı telefonlar için belirli koşullar altında batarya değişim zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, elektronik ürün satın almayı düşünen vatandaşlarla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. "Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile bir süredir hayatımızda olan "yenilenmiş ürün"lerin kapsamı genişletildi. Ayrıca önemli bir madde eklemesi de yapıldı.

Yenilenmiş ürün tanımı, 2020'de yayımlanan karara göre sadece akıllı telefon ve tabletler için geçerliydi. Yani bir dizüstü bilgisayar veya bir akıllı saat, herhangi bir şekilde yenilenmiş ürün kapsamına girmiyordu. Bugün yürürlüğe giren yeni yönetmelik, bu durumu değiştirdi. Artık akıllı saatler, dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar, oyun konsolları ve modemler de yenilenmiş ürün kapsamına alındı. Bu da önümüzdeki süreçte bu ürünleri de Bakanlık onaylı şekilde parçaları onarılmış, 2. el olmasına rağmen garantili şekilde satın alabileceksiniz anlamına geliyor.

Akıllı telefonların bataryaları değiştirilecek

Yenilenmiş telefon

22 Ağustos 2020 günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik", akıllı telefonların bataryaları ile ilgili herhangi bir karar içermiyordu. Bugünkü karar, bu duruma el atmış durumda. Artık kapasitesi yüzde 85 ve altında olan tüm yenilenmiş akıllı telefonların bataryaları değişmek zorunda

Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te yer alan dikkat çekici kararlardan bir tanesi de cihazların yenilenme sayısı. Karara göre yenileme kapsamına alınan herhangi bir ürün, birden çok kez yenilenebilecek. Bir örnek verelim: Geçmişte yenilenmiş olarak satılan bir akıllı telefon, sonraki aşamalarda birden çok kez yenilenebilecek. Ancak burada bir eksik var. Resmi Gazete'deki karar, cihazların kaç kez yenilendiğini bir vatandaşın nasıl anlayacağını açıklamıyor.

Bundan sonra yenilenmiş ürün olarak görebileceğiniz ürünlerin tam listesi:

  • Akıllı telefon
  • Tablet
  • Akıllı saat
  • Bilgisayar (Masaüstü-dizüstü)
  • Oyun konsolu
  • Modem

Yenilenmiş ürün nedir?

Yenilenmiş ürün, yetkili firmalar tarafından kullanıcılardan satın alındıktan sonra hem yazılım hem de donanım bakımından teknik uzmanlarca test edilen, ardından gerekli ise orijinal parçalar ile onarımları yapılan ürünlerdir. Dış görünüşü sıfıra yakın hale getirilir ve tüm fonksiyonları 100% çalışır halde yeniden satışa çıkarılır.

Resmi Gazete'deki karara buradan ulaşabilirsiniz.

Peki yenilenmiş ürün almak mantıklı mı? Bu konuda fikir sahibi olmak için aşağıdaki iki videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz

27
15
4
3
0
Emoji İle Tepki Ver
27
15
4
3
0