Yerli Aşı TURKOVAC İçin Faz-3 Aşamasına Geçildi

35
15
1
0
0
COVID-19'a karşı geliştirilen yerli aşı TURKOVAC ile ilgili çalışmalara, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi ortaklığında devam ediliyor. Aşı çalışmalarında 8 Temmuz (bugün) itibarıyla Faz-3 aşamasına geçildiği duyuruldu.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı geliştirilen “TURKOVAC" aşısı, Faz-3 aşamasında İstanbul'daki gönüllülere uygulanmaya başlandı.

Yerli inaktif COVID-10 aşısı “TURKOVAC”, yaygın kullanıma geçilmeden önce gerçekleştirilen son aşama olan Faz-3 kapsamında Ankara Şehir Hastanesi’nde uygulanmasının ardından da Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde de uygulanmaya başladı.

Faz-3 için toplam 40 bin gönüllü gerekiyor

turkovac

“TURKOVAC“, e-Nabız üzerinden alınan randevu ve gönüllülük şartlarının sağlanması hâlinde uygulanıyor. TURKOVAC aşısına yönelik çalışmalara ilişkin basına açıklama yapan Başhekim Prof. Dr. Mehmet Emin Kalkan, Türkiye'nin aşılama konusunda dünyanın en hızlı ve başarılı ülkeleri arasında yer aldığını ifade etti.

Prof. Dr. Kalkan, TURKOVAC aşısının uygulanması için gönüllü olan vatandaşları aşılamak için hastanelerinin Faz-3 laboratuvarlarında özel bir ekip oluşturduklarını belirterek şu bilgileri paylaştı:

"Bu hastaların takibi için oluşturulan alanlarda aşı gönüllülerimizi aşılıyoruz. Aşının, Faz-3 çalışmasındaki yaklaşık 40 bin gönüllünün neticeleriyle birlikte hızlıca yaygın kullanıma geçeceğini ümit ediyoruz. Türk aşısını bekleyen ve Faz-3 çalışması için gönüllü olmak isteyen tüm gönüllü vatandaşlarımızı hastanemize davet ediyoruz. e-Nabız üzerinden başvurular alınıyor. Bizlere başvuran gönüllülerin iletişim numarası geliyor. Biz bunları arayarak randevularını oluşturuyoruz. Bunun dışında da gönüllüler, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde aşılarını olabilecekler. Gönüllü olanları davet ediyoruz.“

35
15
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
35
15
1
0
0