Yerli Otomobili Üretecek Şirketin Adı Belli Oldu

274
69
34
28
28
Türkiye’nin yerli otomobilini üretecek şirketin kuruluşu tamamlandı. Böylece yerli otomobil projesine ilişkin en büyük adımlardan birisi de atılmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Beş babayiğit” olarak tanımladığı şirketlerden birisi olan Vestel, konu hakkında resmi açıklama yaptı.

Son yıllarda ülkenin gündeminde sıkça kendine yer bulan yerli araç üretimine ilişkin projede artık daha resmi gelişmeler yaşanan bir süreçteyiz. 20 milyon TL sermayeyle kurulan ve yerli otomobilin üretiminden sorumlu olacak şirketin %19 oranında pay ortağı olan Vestel, sermayenin 4’te 1’ini yatırdı. Kalan kısmın da 3 ay içinde ödeneceğine dair resmi bildirimde bulundu. Vestel’in toplam yatırımı süreç tamamlandığında 3 milyon 800 bin TL olacak. 

Vestel dışında şirketin ortaklarından olan Turkcell ve AG Anadolu Grubu da %19’arlık paylara sahip olacaklar.

Kurulan şirketten Kamu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklama şu şekilde:

"2 Haziran 2018 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak, Türkiye'nin Otomobili Projesi'nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulmasına karar verilen ve Şirketimizin %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak ettiği Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ'nin kuruluş ve tescil işlemleri tamamlanmıştır."

Böylece yerli otomobili üretecek şirketin adı da “Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ” olarak belirlenmiş oldu. Bundan sonraki süreçte otomobillerin markalama ve konumlandırma süreçleri önem teşkil ediyor.

274
69
34
28
28
Emoji İle Tepki Ver
274
69
34
28
28