YouTuber'lar, Yenilenen Hizmet Şartlarına Karşı Sendikalaşma Çağrısı Yapıyor

6
3
2
1
1
Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, anlaşılabilirliği ve şeffaflığı artırma amacıyla yenilediği Hizmet Şartları'nı 10 Aralık tarihi itibarıyla resmen yürürlüğe girecek. Bazı maddeleriyle oldukça tartışılan yeni düzenleme, YouTuber’ların sendikalaşma çağrılarını yenilemesine neden oldu.

YouTube, bir süredir gönderdiği e-postalar aracılığıyla, Hizmet Şartları’nda yapılan değişiklikler hakkında kullanıcılara bilgi veriyordu. YouTube ekosistemindeki her insanı ilgilendiren şartlar, 10 Aralık tarihinde resmen yürürlüğe girecek. 

Söz konusu güncelleme, Google Gizlilik Politikası’nda değişikliğe yol açmadığı gibi, verilerinizi toplama ve işleme şeklinde de farklılık yaratmıyor. Buna rağmen bazı değişiklikler, özellikle içerik oluşturucular tarafında önemli kırılmalara neden olabilir. 

YouTube açık bir şekilde, kullanıcılara sundukları hizmetin ticari bir boyutu olduğunu ve kendi takdirine bağlı olarak videoları ve kanalları hemen kaldırabileceğini söylüyor. ABD'li şirketin hizmet şartlarında revizyona gitmesi, sendikalaşma yönündeki çağrıların yüksek perdeden dile getirilmesine neden oldu. 

youtuber

Örneğin, YouTube’da “Non-Compete” adlı bir kanalı bulunan Emerican Johnson isimli bir içerik üreticisi, “Bu çok büyük bir mesele. YouTube çok açık bir şekilde yaratıcıların düşmanı olduğunu gösterdi. Sendikalaşma konusunda ciddileşmenin zamanı geldi” ifadelerini kullanıyor. Solcu kimliğiyle bilinen bir başka YouTuber Peter Coffin de, “Sendikalaşabilseydik her şey çok farklı olurdu” diyor.

Bu ve benzeri tweet'lere cevap olarak, birçok sosyal medya kullanıcısı FairTube adında bir grubun çabalarına dikkat çekti. 2.3 milyondan fazla abonesi olan bir Alman YouTuber olan Jörg Sprave tarafından organize edilen FairTube tüm içerik oluşturucuları için daha fazla adalet ve şeffaflık elde etmek için çalışıyor. 

Avrupa Birliği’nin en büyük sendikası IG Metall’den destek alan FairTube, geçtiğimiz günlerde YouTube ile görüşmüştü. Buna rağmen FairTube cephesinden güncellenen hizmet şartlarına ilişkin henüz bir açıklama gelmiş değil. Benzer şekilde YouTube da, söz konusu değişiklikleri çevreleyen eleştiriler karşısında şu an için sessizliğini koruyor.

Kaynak : https://kotaku.com/youtube-changes-renew-calls-for-youtubers-to-unionize-1839780097
6
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
6
3
2
1
1