YouTube, Kullanıcıların İlgi Alanına Göre Alışveriş Reklamları Gösterecek

13
10
1
0
0
Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, platforma yeni reklam konseptleri eklendiğini duyurdu. Buna göre kullanıcıların ilgilendiği alanları anlayacak olan YouTube algoritması, bu sayede kullanıcılara ilgilendikleri alanlara yönelik alışveriş reklamları gösterecek.

Yurt dışında yaklaşan tatil dönemiyle birlikte YouTube, reklam stratejisini değiştirerek daha da karışık bir hale getirmeye hazırlanıyor. Hal böyle olunca da pek çok şirket reklamlarını artırmaya başlıyor ve insanları alışveriş çılgınlığına davet ediyor. Daha önceleri Google, Instagram ve Facebook’un yaptığı tarzda alışveriş reklamlarını platformunda gösterecek olan YouTube, kullanıcılara ilgi alanlarına yönelik reklamlar göstererek kârını artırmayı planlıyor.

Bildiğiniz üzere Google’da kıyafet, ayakkabı veya elektronik eşya tarzı bir arama yaptığınız zaman, Google size ilgilenebileceğinizi düşündüğü reklamları gösteriyor. Benzer reklam stratejisini YouTube platformuna da ekleyen şirket, böylelikle YouTube’u daha kullanışlı bir hale getireceğini belirtiyor. Reklamların çalışma mantığı ise tıpkı Google’da olduğu gibi ilgilerinize ve beğenilerinize göre tepki göstererek çalışacak.

Koşmakla ilgili arama yaparsanız ayakkabı reklamları göreceksiniz:

YouTube alışveriş reklamları

Reklam işinde zaten tecrübeli olan şirket, bu noktada oldukça sağlam bir algoritma ile çalışacak. Tıpkı iyi bir Google reklamında olduğu gibi, YouTube reklamları da ilgilendiğiniz ürünleri anlayan ve ona göre tepki veren bir algoritmaya sahip olacak. Yani koşmayı seviyorsanız veya koşmakla ilgili şeyler aradıysanız, Puma gibi şirketlerden ayakkabılar göreceksiniz.

Bu noktada YouTube, Puma gibi markalardan reklam önerileri görmek için doğrudan bu şekilde bir arama yapmak zorunda kalmayacağınızı belirtiyor. YouTube’a ilk reklam verenlerden olan Puma’nın e-ticaret başkan yardımcısı olan Rick Almedia, bu sayede müşterilerine daha kolay ulaşmak ve onlarla iletişim halinde kalmak istediklerini ifade etti.  

YouTube, Google’ın tatil öncesi e-ticaret işlevselliğini geliştirdiği tek yer değil. Şirket, yakın zamanda Google Lens uygulamasını, bir mağazada görmüş olabileceğiniz bir eşyayı nasıl kombinleyeceğiniz ve tamamlayacağınız konusunda fikir veren bir stil danışma özelliği eklemek üzere güncellendi.

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/11/06/youtube-google-shopping-ads/
13
10
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
10
1
0
0