YouTube, Pedofili Sorununa Rağmen Çocuk Videolarını Önermekten Vazgeçmiyor

31
9
1
1
0
YouTube, pek çok kesim tarafından duyulan endişelere rağmen bazı önlemler alsa da küçük çocukların videolarını önermekten vazgeçmiyor.

Bağımsız araştırmacılardan elde edilen kanıtlara göre YouTube’un algoritması, çocuk videolarının yayılmasına yardımcı oluyor. YouTube, önerileri kapatmak istemiyor çünkü bu, video üreticilerine videolarına yönlendirilen trafiği azaltarak zarar verebilir. Bunun yerine şirket, çocukları riske attığını düşündüğü videolara ilişkin önerileri sınırlıyor.

Önerileri sınırlamak, YouTube’un pedofili sorununu kontrol etme konusundaki en son girişimi. Şirket, bu konuda şubat ayında büyük değişiklikler yapmıştı. İlk önce çocukların başrolde bulunduğu videolardaki yorumlar bölümünün çocuklara yönelik cinsel içerikli konuşmalar için kullanıldığı bildirildi. YouTube’un güvenlik ekibi, küçüklerin başrolde olduğu çoğu video hakkındaki yorum bölümlerini kapatmaya karar verdi. Bir yetişkin eşlik etmediği sürece küçük çocuklar için canlı yayın devre dışı bırakıldı ve çocuklara yönelik videoların önerileri azaltıldı. Şirket ayrıca 13 yaşın altındaki çocuklara ait  binlerce hesabı da kaldırdığını tekrar etti.

YouTube’un hizmet şartları, 13 yaşın altındaki çocukların kendi hesaplarına sahip olmalarına izin verilmediğini belirtiyor. Ancak ‘famly vlogging’ adı verilen aile videolarında çocuklar çoğu zaman başrolde oluyor. Family vlogger'lar yorumları engelleme düzenlemesiyle hayal kırıklığına uğrasa da YouTube, bunu soruna bir çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirdi.

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/6/3/18650318/youtube-child-predator-pedophilia-family-vlogging-comments-recommendation-algorithm
31
9
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
31
9
1
1
0