• Anasayfa
  • YouTube
  • Google: “Bana Para Ödeyin, Ben de Reklam Göstermeyeyim”

Google: “Bana Para Ödeyin, Ben de Reklam Göstermeyeyim”

1
0
0
0
0
​Youtube’da bazen video izlemeden önce izlemek zorunda kaldığımız reklamlar, eminim ki çoğumuzun canını sıkıyordur. Bu zorunlu reklamlara karşı kullanıcıların tepkisini artık görmezden gelmeyen Google, “madem reklamları istemiyorsunuz, o zaman bana para ödeyin ki reklamları göstermeyeyim” diyor.
Youtube’da bazen video izlemeden önce izlemek zorunda kaldığımız reklamlar, eminim ki çoğumuzun canını sıkıyordur. Bu zorunlu reklamlara karşı kullanıcıların tepkisini artık görmezden gelmeyen Google, “madem reklamları istemiyorsunuz, o zaman bana para ödeyin ki reklamları göstermeyeyim” diyor. (işiniz gücünüz para olmuş, bir şeyi de hayrına yapsanız ne olur yani)
 
Şimdilik test aşamasında olan “aylık abone ücreti öde, reklam görme” sistemi, internet hayatımızda neleri değiştirecek?
 
Google’ın bu çözümüne göre kullanıcılar yalnızca Youtube’daki reklamları değil, internette gezindikleri tüm sitelerde yer alan reklamları kapatabilecek. Ancak Google’ın sahibi olmadığı web sitelerindeki reklamları dışarıdan engellemesi, bu sitelerin gelir kaynaklarını kapatmak anlamına geldiği için, tüm internet ekosistemini yeniden düzenleyecek gibi görünüyor.Örneğin Google, tüm web sitesi yöneticileri için bir cüzdan açacak. Site yöneticileri, sayfalarına cüzdana tek tıkla bağış yapmayı sağlayan bir buton yerleştirecekler. Böylece siteyi ziyaret eden ve bağışta bulunan kullanıcı, belirli bir süre reklamları görmeyecek. Kullanıcıların gönderdikleri bağış paraları, Google’ın hakimiyetinde olacak. Yani bir başka deyişle Google bu hizmet sayesinde, kendi kontrolünde olmayan ve kendi reklamlarını göstermeyen web siteleri üzerinden para kazanabilecek.
 
Genel olarak baktığımızda site yöneticilerinin doğrudan para kazanabilecekleri bu sistemi benimseyeceklerini söyleyebiliriz. Fakat ziyaretçileri reklamları kapamaya zorlamak için tüm banner’ları reklamlarla dolduran site yöneticilerine karşı ne yapılabilir, o da Google’ın sorunu. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0