• Anasayfa
  • YouTube
  • YouTube Kids, Çocuk Hakları Savunucularıyla Karşı Karşıya

YouTube Kids, Çocuk Hakları Savunucularıyla Karşı Karşıya

3
1
1
1
0
Çocuklar için geliştirilen YouTube Kids özelliği, Google'ın başına dert açacak gibi.
Pek çok tüketici ve çocuk hakları savunucusu gruplar, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu'ndan yeni uygulaması Kids App (çocuk uygulaması) sebebiyle YouTube'a soruşturma açılmasını talebinde bulundu.

İnsanların soruşturma talebinde bulunmalarının sebebi ise Google'ın yeni uygulamasının hedeflediği genç kitleye aldatıcı ve reklama dayalı içerikler sunuyor olması. Şubat ayında kullanıma sunulan YouTube Kids, McDonalds, Fisher-Price gibi şirketlerin kanallarını barındırıyor. 

Uygulamada dikkat çeken şey ise çocuk dostu programlar ve çizgi filmler barındıran bu platformun, yine bu çizgi film ve program karakterlerini kullanarak reklamlar yapması (ki bu olay Amerikan Federal İletişim Komisyonu tarafından normal ve kablolu yayınlarda yasaklanmıştı).

Eleştirmenler ayrıca YouTube'un kullancı tarafından oluşturulan içerikler adına hiçbir mesuliyet kabul etmemesi konusunda da oldukça tepkili.Federal Ticaret Komisyonu'na soruşturma talebi başvurusu ile ilgili açıklamalar yapan YouTube sözcüsü, YouTube Kids'in geliştirilmesinde pek çok uzman ve çocuk hakları savunucusuyla çalıştıklarını, bu sebeple bahsedilen suçlamaları kabul etmediklerini dile getirdi.
3
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
1
0