Yüksek Hızlı Tren'de Ekspres Seferler Başlıyor

41
4
3
3
3
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, önümüzdeki sene içerisinde Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarını işletmeye almaya hazırlanıyor. Bakanlık, YHT güzergahlarında büyük şehirler arasında ekspres seferler düzenlemeyi planlıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2020 yılında yeni Yüksek Hızlı Tren hatlarını işletmeye almaya hazırlanıyor ve verimliliği artırmak için YHT güzergâhlarında ekspres seferler yapmayı planlıyor. Yeni bir işletme modeli hazırlamakta olan bakanlık, bu kapsamda YHT güzergahlarında büyük şehirler arasında ekspres seferler düzenleyecek.

Yüksek Hızlı Tren hat uzunluğunun önümüzdeki sene içerisinde 1.213 kilometreden 2.269 kilometreye uzatılması bekleniyor. Bu kapsamda Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının 2020 senesi içerisinde bakanlık tarafından işletmeye alınan hatlardan birisi olması bekleniyor. Yeni hatları işletmeye alacak olan bakanlığın imalat sanayisine destek olması bekleniyor.

Demiryollarında modernizasyon ve altyapı iyileştirme çalışmaları devam ediyor

Yüksek Hızlı Tren

Şu anda mevcut olan Yüksek Hızlı Tren hatlarındaki modernizasyon ve altyapı iyileştirme çalışmalarının devam edeceğini belirten bakanlık, mevcut hatlar için 2.657 kilometrelik elektrik ve 2.654 kilometrelik sinyal yatırımı gerçekleştirecek. Bakanlık, mevcut Yüksek Hızlı Tren hatlarının yanı sıra yeni yapılan hatlar için de yüksek miktarda yatırımlar yapılacağının sinyalini verdi.

Şu anda inşaat halinde olan yeni demiryolu hatları, 2020 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete alınacak. Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi, imalat sanayisine hizmet edecek şekilde tamamlanacak ve bu şekilde ulaştırma maliyetleri azaltılarak bölgedeki ihracat imkânları artırılacak. Konya-Gaziantep demiryolu hattı da tamamlanarak imalat sanayisi sektörlerinin Adana, Mersin ve İskenderun limanlarına erişimi oldukça kolaylaştırılacak.

Bunun yanı sıra bakanlık, Gaziantep-Habur demiryolu projesine başlanacağını da belirtti. Gaziantep-Mardin demiryolu projesinin etüt-proje çalışmalarının da tamamlanacağını belirten bakanlık, Torbalı-Alsancak Limanı demiryolu projesinin de bitirilecek projeler arasında olduğunu açıkladı. Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Havalimanı-Halkalı demiryolunun kesin projesinin de bu kapsamda tamamlanması ve yapım ihalesine çıkması bekleniyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/yuksek-hizli-trende-ekspres-donemi-41370471
41
4
3
3
3
Emoji İle Tepki Ver
41
4
3
3
3