Komşudan Duygusal Destek: Yunan Devlet Televizyonu Haber Bültenini Türkçe Şarkı ile Açtı, Gazete "Hepimiz Türk'üz" Dedi

57
4
2
1
0
Ciğerimizi yakan Kahramanmaraş depreminde Türkiye'ye en çok destek veren ülkelerden bir tanesi de Yunanistan oldu. Arama-kurtarma çalışmaları için profesyonel ekip gönderen Yunanistan, medyada da Türkiye'ye büyük destek veriyor.

Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş depremi, uluslararası camiada da büyük yankı uyandırdı. Dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye hem maddi hem manevi destek geldi. Komşu Yunanistan da o ülkelerden bir tanesiydi. 

Yunanistan, Türkiye'ye arama kurtarma çalışmalarına katılmaları için profesyonel bir ekip gönderdi. Ancak destek bundan ibaret değildi. Yunanistan devlet televizyonu ERT, sabah haberlerinin başlangıcında Şevval Sam tarafından seslendirilen “Ben Seni Sevduğumi” şarkısını çaldı. Deprem bölgesinden görüntüler de o şarkı bitene dek gösterildi. 

ERT'nin Türkiye'ye desteği işte böyleydi:

Yunan gazeteden "Hepimiz Türk'üz" yazılı karikatür

Yunanistan'ın Türkiye'ye yönelik tek manevi desteği ERT'den gelmedi. Kathimerini isimli gazetede dikkat çeken bir karikatür paylaşıldı. Bu karikatürde "Hepimiz Türk'üz" yazan bir grafiti sanatçısı yer alıyordu. 

Yunanistan Türkiye'ye destek karitakürü

Yunan arama-kurtarma ekiplerinin enkaz altında kalan bir çocuğu kurtardığı o anlar:

"Yunan arama-kurtarma ekibi, genç bir kızı enkaz altından kurtarmak için çok uğraştı. Başaramadılar. Dakikalar sonra, 6 yaşındaki kız kardeşini kurtardılar. Ve gözyaşlarına boğuldular. Ardından alkışlar. Hayatın gizemi, sevginin gücü. Türkiye, yalnız değilsin!"

Fransız dergi Charlie Hebdo, bir kez daha insanlıktan nasibini almadığını kanıtladı:

Yunanistan'dan Türkiye'ye maddi manevi destek gelirken, daha önce pek çok kez anti Türk ve islamafobik paylaşımlarda bulunan Fransız dergi Charlie Hebdo'dan ise skandal bir paylaşım gelmişti. "Günün çizimi" olarak gösterilen bir karikatürde, Türkiye'deki deprem resmedilmiş ve üzerine de "Türkiye’de deprem. Tank yollamaya bile gerek yok." ifadelerine yer verilmişti. Söz konusu paylaşım on milyonlarca görüntülenme almış ve tepki yağmuruna tutulmuştu.

Pek çok haber kaynağı depremi manşete taşıdı: Almanya merkezli Bild, kalplere dokunan bir mesaj paylaştı

Bild

İngiltere, İspanya, İtalya, Macaristan, Bulgaristan, Polonya, ABD ve Avusturya gibi ülkelerde hizmet veren haber kaynakları, Türkiye'deki depremi manşete taşıdılar. Ancak bunlar daha çok tarafsız ve gelişmelerin aktarıldığı bir dille yazılmıştı. Almanya merkezli Bild isimli gazetede ise Türkçe, Almanca ve Arapça "Sizi yalnız bırakmayacağız!" ifadeleri kullanıldı...

57
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
57
4
2
1
0