Yunusların Üstüne Aksiyon Kamerası Takıldı: Sevimli Yüzlerinin Arkasındaki Acımasız Avcı Ortaya Çıktı [Video]

21
3
3
2
1
ABD donanması için eğitilen yunuslara kamera ve ses kayıt cihazı yerleştirildi. Tam 6 ay boyunca takip edilen yunusların doğal yaşamlarında nasıl beslendikleri anlaşıldı.

ABD donanması; deniz dibindeki mayınları tespit etmek gibi amaçlarla eğitilmiş yunuslardan faydalanıyordu. Ancak bu yunuslar, bu kez bambaşka bir iş için kullanıldı. Yunuslara kamera ve ses kayıt cihazı bağlayan yetkililer, bu devasa memelilerin doğal ortamında nasıl yaşadığını kayıt altına aldılar. Elde edilen sonuçlar oldukça ilgi çekiciydi.

Yunuslar, aslında çok ünlü canlılar. Ancak yunuslarla ilgili bile henüz bilinmeyen pek çok şey var. Örneğin bu canlıların doğal yaşam alanlarında nasıl avlandıkları bilinmiyordu. Yapılan kamera kayıtları, yunusların beslenme alışkanlığının nasıl olduğunu anlamada yardımcı oldu. Uzmanlar, yunusların avlanırken hem ses çıkardıklarını hem de gözlerini çok iyi bir şekilde kullandıklarını açıkladılar. 6 aylık kaydın bir bölümü de kamuoyuna servis edildi.

Balık sürüngen demeden, buldukları her şeyi yiyebiliyorlar!

Yunuslar

Yunuslarla ilgili yapılan araştırma, çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu. Yunuslar, avlarına odaklandıkları zaman gerekirse baş aşağı bile yüzüyorlardı. Ayrıca bu memeliler, balık veya sürüngen diye ayırt etmiyor, açlığını gidermek için her türlü besin kaynağını avlıyordu. Tehlike anında yüzeye yaklaşan yunuslar, bazı durumlarda ise su yüzüne sıçramayı tercih ediyorlardı. Uzmanlar, 6 ay boyunca kayıt cihazıyla yaşayan yunusların 200'den fazla deniz canlısını avladıklarını açıkladılar. 

Yapılan çalışmanın en ilginç özelliği, bir yunusun tam 8 adet sarı karınlı deniz yılanı yediğinin tespit edilmediydi. Sarı karınlı deniz yılanları oldukça zehirli canlılardı ve bu balıklar, avcı balıkların bile ilgisini çekmiyordu. Olayın daha da ilginç yanı, zehirli balığı yiyen yunusta hiçbir hastalık belirtisi olmamasıydı. Uzmanlar, bu yunusun esaret altında olduğu için sarı karınlı yılanın zehirli olduğunu anlamayabileceğini, bu yüzden yemiş olabileceğini düşünüyorlar. Uzmanlara göre yunuslar ABD donanması için eğitilmiş olmasaydı ve akrabalarıyla büyüseydi, sarı karınlı deniz yılanını yemeyecekti.

Yunus balığının özgürce dolaşması ve o anlarda çıkardığı sese ait video:

Yukarıdaki videoda bir yunusun denizdeki özgürce dolaşmasını ve o esnada çıkardığı sesi duyabilirsiniz.

Avlanırken ise oldukça hırçın oluyorlar

Yukarıdaki videosa ise bir yunusun nasıl avlandığı gösteriliyor. Baş aşağı yüzüşünü ve hırçın tavırları görebilirsiniz.

Yunusun kamerasına sarı karınlı deniz yılanının takıldığı anlar

Bu videoda ise yunusun kamerasına takılan ve oldukça zehirli olan bir sarı karınlı deniz yılanını görebilirsiniz. Diğer yunusların, bu zehirli balıktan uzak durduğu biliniyor.

Kaynak : https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0265382
21
3
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
21
3
3
2
1