1 Saatte 30 Bin Metreküp Havayı Temizleyen Vakum Kulesi

1
0
0
0
0
1 Saatte 30 Bin Metreküp Havayı Temizleyen Vakum Kulesi
Rotterdam Parkı’nın orta yerine dikilen ve devasa bir elektrik süpürgesi gibi havayı emen bu kule 1 saat içinde yaklaşık 30 bin metreküp havayı temizleyebiliyor.
Hollandalı tasarımcı Daan Roosegaard tarafından tasarlanan bu kule, Delft Teknoloji Üniversitesi araştırma görevlilerinden Bob Ursem ve Hollanda’da bulunan Avrupa Nano Çözümleri adındaki bir yeşil enerji şirketi iş birliği ile hayata geçirildi.

7 metre yükseklikte olan bu kule, her saat 30 bin metreküp havayı emerek temizleyebiliyor ve 10 saat gibi bir süre içinde Madison Square Garden kadar bir alanı temiz hava ile doldurabiliyor. Bir günlük çalışma ile tüm bir mahallenin havasını temizleyebiliyor.

Havadaki duman partiküllerini iyonize ederek çalışan bu filtre, 10 mikrometreden (yaklaşık olarak pamuk ipliğinin genişliği kadar) daha küçük olan parçacıklar, kolaylıkla solunabilir ve ciğerlerimiz ve kalbimiz için hasar verici olabilirken iyonize teknolojileri konusunda 2000’li yılların başından beri çalışmalar yürüten Ursem, radyal havalandırma metodu ile kulenin üstüne havayı içeri çeken bir sistem yerleştirmiş ve içeri giren kirli havadaki 15 mikrometreden daha küçük olan partikülleri pozitif elektrik ile yükleyip onların adeta mıknatısa çekilen demir tozları gibi bir araya gelip kulenin zeminindeki negatif yüklü bölüme çekilmesini sağlamış.

Partiküllerden arınmış olan temiz hava da kulenin alt bölmelerinden dışarı üfleniyor ve etrafı tertemiz hava kütleleri kaplıyor.

Diğer iyonize sistemleri gibi ozon gazı üretmediğini çünkü; partikülleri negatif elektrik yükleyip ozon üreten sistemlerin aksine partüküllere pozitif enerji yüklediğini ifade eden Ursem, bu kulenin özellikle hastanelerde, yol kenarındaki park yerlerinde çok kullanışlı olacağını ifade ediyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0