15 Dakikada HIV Virüsünü Tespit Eden Telefon Aparatı

1
1
0
0
0
Colombia Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma neticesinde ortaya çıkan bir aparat yardımıyla akıllı telefonlar üzerinden 15dk içinde HIV virüsü taşıyıp taşımadığınız ortaya çıkıyor.
Mobil cihazlardaki sağlık uygulamaları ve sağlık sektöründeki gelişmeler hakkındaki her haberimde benzer bir giriş yapıyorum. Mobil cihazlara gelen birçok teknolojik yenilik ile beraber her şeyi telefonlarımız aracılığıyla yapabilir oluyoruz. Özellikle son 1-1.5 yıl içinde gittikçe popülerleşen sağlık uygulamaları ile de şimdilik spor yaparken harcadığımız kalorileri ve nabzımızı ölçebiliyoruz.

Daha önce bu haberimizde de bahsettiğim Vitastiq uygulaması da sadece özel bir kalem ve jak girişi yardımıyla telefonunuz üzerinden vitamin ve mineral ölçümü yapabiliyordu. Yani telefonumuz yardımıyla neredeyse hastaneye başvurduğumuzda genel olarak yapılan başlıca testleri neredeyse telefonumuz yardımıyla kendimiz yapacak duruma geldik.Şimdi ise California Üniversitesi tarafından yapılan ar-ge çalışmaları sonucunda akıllı cihazlarlara kulaklık girişi vasıtasıyla bağlantı kuran bir aparat yaptılar. Bu aparat AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün negatif ya da pozitif durumunu kontrolünü sağlayarak hastalık teşhisi yapabiliyor.

$34 olacağı söylenen fiyatıyla cinsel yolla bulaşan bu hastalığın teşhisini evinizde yapmanıza olanak sağlayacak olan cihazın geliştirilme aşaması devam ediyor. Ruanda'da test edildiği belirtilen cihaz, yaklaşık 100 hastaya teşhis koymasına yardımcı olmuş. Çalışmalar sırasında cihazın bazen yanlış teşhis koyduğu da söylenen cihazın %100 bir tespit oranına sahip olmadan piyasaya sürülmeyeceği belirtilmiş. Geliştirilmesi için $18.000 harcama yapılan cihaz tamamen güvenilir yapıya kavuştuğu zaman hastanelerin binlerce doları bulan test cihazlarından kurtaracağa benziyor.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0