2014'ün Teknolojisi Nasıl Olacak?

6
0
0
0
0
Ocak ayında düzenlenecek olan 2014 yılı CES'te (Consumer Electronics Show [Tüketici Elektroniği Fuarı]) duyurusu yapılması beklenen teknolojilerle birlikte 2014 yılının gündelik teknoloji dünyasına neler getireceğine gelin hep birlikte bakalım.
Artık her geçen gün yeni bir oyuncağın hayatımızı kolaylaştırmak üzere seri üretim bandından çıkmasına alıştık. Pek çok firma gündelik tüketici teknolojileri alanında belki de hüç olmadıkları kadar yoğun çalışıyor ve hayatımız her geçen gün geliştirilen akıllı cihazlarla daha da kolay ve ferah bir hal alıyor.

Bir yılını daha geride bıraktığımız 21. Yüzyıl'ın ise daha şimdiden akıllı teknolojilerin çağı olduğunu söyleyebilir ve önümüzdeki yılda çok daha fazla akıllı teknoloji ürünü cihazla karşılaşabileceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.

Evet belki hala uçan arabalarımız, mavi yolculuğa çıkar gibi çıktığımız gezegenler arası seyahatlerimiz ya da güneş sistemi turlarımız yok, belki hala ışınlanma da ulaşımın en hızlı yolu olarak kullanılamıyor; ama hey! artık akıllı saatlerimiz, kıvrımlı ekranlarımız ve gözümüzün algılayamayacağı kadar üstün çözünürlükte videolarımız var.

Ve işte 2014 yılına damgasını vuracak ve tam bir sene sonra geride bıraktık diyebileceğimiz teknoloji harikaları:

 Yüksek Çözünürlüklü Müzik (HRA)

CEA (Consumer Electronics Association) Başkanı ve CEO'su Gary Shapiro'nun belirttiğine göre CES 2014'e damgasını vuracak teknolojilerden birisi de HRA; yani yüksek çözünürlükte ses yayını.

Bu alanın en büyük temsilcilerinden birisi olan Sony, 2014 yılında HRA kalitesi ile tüketicileri buluşturacağının sinyalini verdi bile. bu yılın başlarında F886 ürünü ile başlangıç seviyesinde bir örneğini görücüye çıkardığı bu yeni teknolojinin bir kaç temsilcisinin de 2014'te piyasaya çıkması bekleniyor. Sony'den gelen habere göre 2014 yılında HRA çalabilen birkaç oyuncağımız olabilir.

Bu sırada Müziğin yaşayan efsanelerinden Neil Young da tercihini 2014 yılında piyasaya çıkmaya hazırlanan PONO Müzik Player'dan yana kullanacağını açıkladı. 24 bit/192kHz kayıtları oynatabilecek olan bu oyuncakNeil Young'ın kendi mağazasında tüketicilerini bekliyor olacak önümüzdeki yıl.

Ayrıca daha bu  yıldan bu üstün ses kalitesini desteklemeye başlayan cihazları görmeye başladık bile. LG'nin G2 modeli ve Samsung Note 3, yüksek kalitede ses dosyalarını destekleye cihazlar arasında. Bu da önümüzdeki yıl çok daha fazla mobil cihazın bu kaliteye destek vereceğini gösteriyor.
 

 Ultra HD (4K) Ekranlar

Hala içinde bulunduğumuz yılın sonlarına doğru pazarda büyük yankı uyandıran 4K çözünürlük teknolojisi aldığımız duyumlara göre CES'in favori unsurlarından birisi olacak ve pek çok firmanın 4K çözünürlükte ekranları fuara damgasını vuracak. Bu durumda 2014, 4K'nın yılı olacak diyebiliriz.

Halihazırda Sony, Panasonic, Samsung, LG, Philips ve Toshiba gibi markaların 4K televizyonları mevcut; ne var ki bu ekranların fiyatı binlerce doları bulabiliyor. Ancak CES'ten gelen sesler bu yıl, yüksek çözünürlük meraklısı tüketiciyi biraz daha rahatlatacak gibi duruyor. Firmalar çoktan bu teknolojiyi daha ucuza mal ederek ürün fiyatlarını düşürmenin peşine düştü bile. Ayrıca hala çok para harcamak isteyeniniz varsa CES 2014 Samsung ve LG'nin 105 inçlik devasa kıvrımlı ekranlı ve UHD (4K çözünürlükte) televizyonlarına da ev sahipliği yapacak, bizden söylemesi.
 

 OLED - POLED - Kıvrılabilir Ekran

2014 yılının favorilerinden olacak bir diğer ekran teknolojisi ise OLED ekranlar.

Işık yayan binlerce organik diyot'un ouşturduğu OLED (Organic Light Emitting Diodes) ekranlar'ın adından da anlaşıldığı gibi kendi ışıklarını yayan yapıları arkaplan ışığına gerek duymuyor ve bu sayede her bir diyot ayrı ayrı kapatılabiliyor. Böylece elde edilmesi zor muhteşem bir siyah elde edebiliyorsunuz. Ayrıca arka ışığın olmaması ekranların çok çok ince olmasına ve panellerin aydınlatılmasına gerek kalmadığı için ekranın bükülebilmesine de imkan veriyor.

LG'nin G Flex ve Samsung'un Galaxy Round modelleri şimdiden kıvrımlı ve kıvrılabilir ekranların mnobil dünyadaki temsilcisi olmuşken bir sonraki adımın bu ekranları daha büyük hale getirmek elbette doğru adım olacaktır ki televizyonlarında yaptıkları da bu oldu.

Önümüzdeki yılın daha pekçok kıvrımlı ya da kıvrılabilir ekrana merhaba diyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.
 

 Steam OS

2013 için yeni nesil konsolların yılıydı diyebiliriz; 2014'te ise PC oyunculuğu, Steam Machine ile bir sona mı gelecek?

Steam Machine'in beta versiyonu birkaç şanslı kullanıcının eline ulaştı bile ve Valve, CES 2014'te Steam işletim sistemi ile çalışan oyun bilgisayarının tanıtımını yapmaya hazırlanıyor.

Henüz kesin bir bilgi olmamasına rağmen CES 2014'te hakkındaki pek çok soru işaretini kaldıracaklarının sinyalini veren Valve yöneticilerinden Greg Coomer, Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Steam OS ile çalışacak olan ve neredeyse tamamen oyun odaklı üretilen cihazların hem XBOX One'dan, hem de Playstation 4'ten daha güçlü bir donanıma sahip olacağını ve Oculus Rift gibi sanal gerçeklik aparatları ile de uyumlu olacağını söyleyerek adeta oyuncuların iştahını kabarttı.
 

 Giyilebilirlerin Yılı Olacak

Eğer 2013 yılında gördükleriniz sizin için şaşrtıcı ise 2014'e girmeyin, kalbiniz dayanmayabilir.

2013 yılında giyilebilir teknoloji alanında, bu alanın adeta mucidi Google'ın gözlüğü, Samsung ve Sony'nin akıllı saatlerinin imzası vardı, ancak 2014 yılı kesinlikle giyilebilir teknolojinin yılı olacak. Zira pazara girmeye hazırlanan isimlerin sayısı her geçen gün artıyor.

CES 2014'ün, Nike Fuelband, FitBits gibi spor teknolojilerine ayırdığı alanın 1000 metrekare'den fazla olduğunu söylesek sanıyoruz ki teknolojinin bu kısmının ne kadar rağbet göreceğini açıklamış oluruz.
 

 Akıllı Evler Akıllanıyor

Yine 2013 yılında bazı örneklerini gördüğümüz akıllı ev teknolojileri ise 2014 yılında bilimkurguyu gerçek kılmak için geliyor.

Bluetooth 4.1'in giyilebilir teknoloji ürünlerine uyarlanması sayesinde evinizin tüm cihazlarının kontrolünü Daisy Chain zinciri ile tek bir kumandaya verebilen sistemler, evinizin tüm sistemlerinin bir arada çalışmasını ve siz nasıl isterseniz o şekilde davranmasını sağlayacak. Artık eviniz size tepki verecek, siz olsanız da olmasanız da evinizin güvenlik hizmetini kendisi görecek ve sizin ihtiyacınız olan atmosferi siz söylemeden yaratıverecek.

Tabi ki bu alanın gelişmesinde Apple'ın da iBeacons sistemi ile katkısı büyük. Bluetooth gibi bir bağlantı sağlayan sistem, evinizi mobil cihazınızdan dilediğiniz gibi kontrol etmenizi sağlıyor, siz evinizin yolundayken salonunuzdaki radyatörü çalıştırmak ve hatta fırındaki yemeğinizi ısıtmak için komut vermenize imakn tanıyor.

Bu kadar söylenti açıklama ve her saniye gelişmekte olan ürünler, bilim-kurgu filmlerinde gördüklerimizin ne kadar mümkün ve yakın olduğunu ispatlıyor bizlere.

Yazımızın başında dediğimiz gibi, uçan arabalarımız ya da gezegenler arası seyahat imkanımız yok ama telefonlarımızı bileğimize taktık bile...
6
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
0
0
0
0