3D Yazıcı Olmasaydı Yapmamızın Mümkün Olmadığı Şeyler

0
0
0
0
0
3 boyutlu yazıcılar her geçen gün işlevlerini ve değerlerini kanıtlayarak hayatımızın daha vaz geçilmez parçaları olmaya devam ediyor.
Bizler de hemen her gün 3D yazıcı sayesinde üretilebilmiş olan çeşitli ekipmanları ya da zımbırtıları hatta insan vücudu parçalarını iletmeye çalışıyoruz; ancak durumun önemini ve 3D yazıcının neden teknoloji dünyasında bir kilometre taşı olduğunu daha rahat ifade edebilmek için bu yazıcılar icat edilmemiş olsaydı nelerden eksik kalacaktık neleri üretmemiz mümkün olmayacaktı bunlar derledik.


 

 Kişiselleştirilmiş Parçalar

Örneğin araba parçaları. Kendi vücut şeklinize en uygun koltuğu, tutuş pozisyonunuza göre en ideal direksiyonu, vites topuzunuzu hatta motor bloğunuzu bile kişiselleştirebilir dilediğiniz unsuru bilgisayarınız ile tasarlayıp aracınıza ekleyebilirsiniz.

Çok daha düşük maliyetli olan bu süreç artık otomobillerin ya da tüm diğer şahsi eşya veya araçların tamamen kişiselleştirilebilmesine imkan veriyor.
 

 Daha Hafif Uçaklar


Uçakları daha hafif ve daha tasarruflu, aynı zamanda daha çevreci hale getirme için birçok malzeme kullanılabiliyor; ancak hiçbiri 3 boyutlu yazıcı ile basılmış malzemelerin sağladığı %55’lik hafiflemenin üzerine çıkamıyor. (geçtiğimiz yıl Airbus açıklamış bu oranı)

Şubat ayında da Avustralyalı bir grup araştırmacı dünyanın 3D yazıcıdan çıkartılmış ilk jet motorunu üretmeyi başarmışlardı.

 Detaylı Çene Kalıbı


Özellikle sağlık alanında çokça kullanılan 3D yazıcılar implantların üretiminde kişiden kişiye görünecek olan değişikliklerin sağlanmasına büyük rol oynuyor.
3D yazıcılarla üretilmiş olan çene kalıpları dişçiler için hem ucuz, hem de mükemmel şekilde uyum sağlayan kalıplar elde etmelerini sağlıyor.
 

 Kişiye Özel Stentler


Damarlarınızın tıkanması durumunda onları açık tutmak ve işlevini düzgün şekilde yerine getirebilmelerini sağlamak için takılan parçalara stent denir.
her ne kadar stent takabilme imkanı yıllardır doktorların hizmetine olan bir teknoloji olsa da 3D yazıcı ile üretilmeye başlanan bu parçalar; artık çok daha ucuza üretilebiliyor ve herhangi bir biçimde olabiliyor; ayrıca esnek polimer malzeme birkaç yıl boyunca damarda güvenle kalmasına imkan veriyor.
 

 Değiştirilebilir Organ Parçaları

Soluk borusu gibi kısmen daha basit parçalarla başlayabiliriz mesela. Kimi zaman doktorlar soluk borusunun bir kısmının alınmasını gerektiren durumlarla karşılaşabilir ve bu gibi durumlarda parça alındıktan sonra iki ucun birleşmesi gerekir. Eğer birleştirilemezse hasta ölebilir.

Bu noktada üç boyutlu yazıcılar doku mühendisliği ile iş birliği içinde olarak canlı ve işlevsel olan dokuyu yerine yerleştirebilecek.
 

 Uzuvlar ve Kemikler

Bu mucizevi yazıcıların en çok beklenen ve belki de en hayali kısmı bir gün iç organlarımızı da üretebilme imkanı sunabilir olması.

Henüz iç organlara vakti olsa da üç boyutlu yazıcılar kendilerini sağlık konusunda ispatlamış gibi duruyor.Şu an için aktif olarak çeşitli uzuvlar ve özellikle de kemik parçaları yerine kullanılabilecek parçalar üretilirken 2013 yılından beri Organovo isimli bir girişim 3D yazıcı ile üretilmiş karaciğer dokusu satıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0