4K Ekranlı Telefonlara Neden İhtiyacımız Yok?

0
0
0
0
0
Teknoloji, özellikle de mobil teknoloji, inanılması güç bir hızla gelişiyor ve deneyimimizi sürekli bir adım ileriye götürmek için durmadan yeni bir şekil alıyor. Bunlardan biri de elbette 4K çözünürlükteki mobil cihaz ekranları.
Peki ama bu kadar piksele en fazla 7 inç olan bir ekranda ihtiyacımız var mı?

Her zaman söylediğim şeylerden biridir: ne kadar piksel o kadar batarya. Mobil cihazlarların ekranlarında kullandığımız çözünürlük arttıkça cihazın ihtiyaç duyduğu enerji de artacak ve bataryamız daha kısa süre dayanacak; ama elbette tek mesele bu da değil.

Samsung’un S5 LTE-A ve S6 serisi cihazlarının 577 ppi’a kadar çıkan piksel yoğunluğu ve hatta Sony’nin 800 ppi’a çıkarmaya çalıştığı ve artık iyice anlamsız bir yarışa dönen “benim avuç içi kadar ekranımda daha fazla piksel var” yarışı nereye kadar gidecek ve aslında ihtiyacımız olmayan bu teknolojiyi firmalar bize adeta direterek ne kadar sürdürecekler bu mücadeleyi?

Beni teknoloji ve yenilik düşmanı olarak algılamayın, ön yargılı bir adam da değilim; ama şu var ki gerekten cebinizde taşıdığınız bir ekranın muhtemelen bilgisayarınızın çözünürlüğünden daha yüksek çözünürlükte olmasının hiçbir anlamı yok, sadece firmalar kendi aralarında yarıştıkları ve “biz bunu yapabiliyoruz, demek ki satabiliriz” dedikleri için bu ürünler piyasaya çıkıyor.
 

 Şu anki işlemciler 4K’da sorun yaratabilir

Sony’nin Xperia Z5 modelini birkaç gün içinde sahneden göreceğiz ve her şey resmiyet kazanacak; ancak söylentilerden yöne çıkarak Sony’nin bu modelde Snapdragon 810 işlemci kullanacağını biliyoruz.

Geçtiğimiz yıl pek çok kullanıcı ve üretici firma tarafından çok ısındığı gerekçesi ile eleştirilen bu işlemci Sony’nin kullanmayı planladığı 4K çözünürlükte ekran ile nasıl çalışacak merakla bekliyoruz; ama çok güvendiğimizi söyleyemem.

Batarya süresi daha büyük bir problem haline gelebilir

Daha keskin görüntülere sahip bir ekran ile batarya süresi çok büyük bir darbe alıyor zaten; ancak çeşitli donanım ve ekran optimziasyonları ile bir süre daha kullanım süresi kazanmak mümkün oluyor.

4K çözünürlük söz konusu olduğunda ise eğer üreticiler formüle katacak yeni bir şeyler bulmazlarsa cihazınızın bataryasından çok daha fazla enerji emecek.

Umarız Sony, bu konuda mühendislikte ne kadar başarılı olduğunu gösterip kullanım süresinden kısmadan bu ekranları sunabilir.
 

 Çoğu insan zaten farkı göremiyor

Evet sizin gibi tecrübeli bir göz baktığında 1080p ile Quad HD görüntünün farkını ayırt edebilir; ama inanın bana ufak bir ekranda mesela 5 buçuk inçlik bir telefon ekranında QHD bir fotoğraf ile 1080p bir fotoğrafın farkını söylemek çok kolay değil ki yapılan araştırmalar insanların yarısının aralarında bir fark göremediğini söylüyor.

Bir de Quad HD ile 4K çözünürlüğü karşılaştırdığımızda aradaki fark iyice ayırt edilemez hale gelecek.

Diğer taraftan da bu ekran teknolojileri çok iyi bir pazarlama stratejisine malzeme olabiliyor. “Büyük rakamlar satar”, “son teknolojiye sahip olacaksınız” Şimdi bu iki pazarlama argümanı ışığında son dönemin telefon rekabetini yeniden düşünün.

Ayrıca yukarıdaki görseli de açıklamak gerekirse diyor ki; Quad HD çözünürlüğe sahipaynı resim, hem 1080 p, hem de QHD ekran çözünürlüğüne sahip iki farklı ekranda insanlara gösterilmişve insanların sadece yarısı QHD’nin daha net olduğu kanısına varmış.
 

 Sanal gerçeklik cihazlarını umursuyor musunuz?

4K ekranların son dönemde bu kadar çoğalmasının bir başka nedeni de telefonlarla birlikte kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri (Google Cardboard gibi)

Bu gözlükler görüntüyü her iki gözünüz için de ayrı ayrı göstererek çalışıyor ve bu sayede sanal gerçeklik görüntüsünü yaratıyor. Bunu en iyi şekilde tecrübe edebilmek için de ikiye bölünen ekranın mümkün olduğunca fazla piksele sahip olması gerekiyor ki gerçeğe yakın keskin görüntüler oluşturulabilsin.

Eğer sanal gerçeklik gözlüğü kullanmayacaksanız da telefonunuzun bunu yapabilecek potansiyelinin olması çok bir işinize yaramayacak. (O gözlükle kullanabildiğiniz uygulamaların batarya katili olması da cabası)
 

 4K içeriğin sınırlı olması

Evet! 4K çözünürlüğe sahip, piksel zengini telefonunuzu aldınız. Peki bu ekranla ne yapacaksınız? YouTube 4K video desteği vermeye başlayalı henüz çok bir zaman geçmedi ve muhtemelen her gün izlediğiniz kliplerin 4K versiyonu yok. Olsa dahi 4K çözünürlükte videoyu izlemek için gereken internet bağlantısı, ülkenin genelinde stabil değil. Hadi diyelim bağlantınız stabil. AKK ile ayda kaç tane 4K video izleyebileceksiniz?

YouTube hadi bir şekilde üç beş 4K video sağladı. Netflix ya da Amazon’un 4K içeriklerinden faydalanamıyorsunuz. Faydalansanız bile en sevdiğiniz dizi ya da filmi telefonunuzdan mı seyredeceksiniz? 5 buçuk inç ekranda dizi keyfimi yapacaksınız?

Son olarak, evet, teknolojinin gelişmesi ve sürekli kendisini daha ileriye götürmesi muhteşem, haberlerimizde sık sık yer verdiğimiz robot teknolojileri, NASA’nın ya da ESA’nın Dünya dışındaki başarıları, Kuiper Kuşağı’na yaklaşan New Horizons, arkeolojik ya da paleontolojik bulgular, nano teknoloji, tıptaki ilerlemeler, 3D yazıcının insan hayatını değiştiren ürünleri …

Diğer tarafta ise telefon üreticilerinin sadece yapabildikleri ve bu yaptıkları telefonlarını daha yüksek fiyata satmalarına izin verdiği için geliştirdiği saçmalıklar. Ben işte buna karşıyım. Aranızdan bazıları çıkıp bana telefon düşmanı, ya da akıllı telefon düşmanı da diyebilir. Ben akıllı teknolojilere de karşı değilim kullanım yeri olmayan akıllı teknolojilere karşıyım. (4K dev ekran TV alın, o başka)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0