8 Dolar’a 27 Yıl Aydınlatan LED Ampul: Cree

1
0
0
0
0
Akkor ampul dediğimiz, eski, sarı ışık veren ampuller, içlerinde bulunan yüksek dirençli Tungsten telin akkor haline gelip etrafı aydınlatması prensibi ile çalışır. Bu ampuller çalışma prensiplerinden dolayı hem fazla enerji enerji harcarlar, hem de çok dayanıklı değildirler.
En iyi alternatifleri olan LED ampuller ise çok daha verimli enerji tüketimine sahiptir ve enerji tüketimi bakımından çok daha verimlidir; ancak fiyatları da barındırdıkları teknoloji ve üretim maliyetinin daha fazla olması nedeniyle daha yüksektir.

Çok daha kullanışlı, daha uzun süre kullanım ömrü sunan ve daha verimli olan bu ampuller, Cree’nin aşağıda fotoğrafını gördüğünüz ampul sayesinde ise artık pahalı olmaktan çıkıyor. (çıkıyor diyeceğim da Dolar olmuş 3 Lira, bir de vergisi falan yine değişen bir şey yok)
Amerika’da 8 Dolar’dan satışa çıkan Cree’nin bu ampullerinin en ilgi çekici yanı ise fiyatından ziyade kullanım süresi.

460 lümen ile 815 lümen arasında ayarlanabilen ışık değerine sahip olan bu ampuller 27 yıl boyunca işlevini yerine getirmek üzere tasarlanmış. Yani bu ampulleri bir şekilde kırmadığınız ya da ülkemizde zaman zaman yaşayabildiğimiz ani voltaj değişiklikleri gibi sıra dışı yıpratıcı ve hasar veren etkiler olmadığı sürece bu ampul 30000 (yazıyla otuz bin) saat boyunca ışık verebilmesi için tasarlanmış. (Peki Lümen nedir? Birim zamanda tek bir kaynaktan çıkan ışık miktarı.)

Akkor ampullerin yıllık kişi başı 5 ampul gibi bir satıl değeri ile 1945 yılından bu yana sektördeki payı düşünüldüğünde bu gibi çalışmaların hem enerji tüketimi, hem de kullanım süresi faktörü ile yapılan harcamayı azaltacağı düşünülürse farkında olmadan tüm dünyanın ihtiyaç dahilinde yaptığı devasa tüketimin azalacağını ön görmek çok da zor değil.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0