A4 Kağıdının Boyutlarının Neden Küsuratlı Olduğunu Biliyor musunuz?

4
1
1
0
0
Birçok kere kullanmak zorunda olduğumuz, hayatımızın her alanında karşımıza çıkan A4 kağıtlarının neden küsuratlı olduğunu biliyor musunuz?
A4 kağıtlarının boyutu evrenseldir ve hiçbir yerde farklı boyutlarda üretilemez. Eni 21, boyu ise 29.7 santimetre olan A4 kağıtlarının boyutlarının küsuratlı olması ise ayrı bir soru işaretidir. Peki neden 20’ye 30 santimetre değil de bu boyutlarda ayarlandığını biliyor musunuz? Bunun elbette bir sebebi var.

NTV’deki ‘İki Dakikada Bilim’ adlı program, bize bu sorunun cevabını veriyor. A4 kağıdını tam ortadan ikiye ayırarak katladığınızda oluşan şeklin boyutları da aynı kalıyor. Yani katladığınız kağıt, A4’ün bir küçüğü olan A5 kağıdının boyutlarını elde etmenizi sağlıyor. Aynı durum büyük kağıtlar için de geçerli. Eğer iki A4 kağıdını yanyana koyduğunuzda A3, aynı işlemi devam ettirdiğinizde A2, A1 ve A0 kağıtları elde edilmiş oluyor. Kimlik kartları, sinema afişleri gibi materyallerde de aynı en-boy oranı karşımıza çıkıyor.Daha birçok ilginç bilginin yer aldığı bu konuyla ilgili paylaşılan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.
 

4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0