Akdeniz’de, Antik Roma Döneminden Kalma Dev Bir Hazine Bulundu!

2
1
0
0
0
İsrailli dalgıçlar, Roma döneminde batmış bir ticaret gemisinden kalma binlerce antik Roma sikkesi ve bronz heykelin bulunduğu hazine buldu.
Akdeniz açıklarında, antik Roma döneminden kalma bir ticaret gemisinin içinden dev bir hazine çıkartıldı. Yaklaşık 1600 yıl önce Geç Roma İmparatorluğu dönemine ait bir ticaret gemisi kalıntıları olduğu belirlenen hazine, son 30 yıl içinde bulunan en büyük hazine olma özelliğini taşıyor.

İsrail’in antik liman kenti Kayserya’da bulunan hazineden yine bir yıl önce aynı yerde 2 bin kadar antik paranın bulunduğu belirtildi. İsrail Eski Eserler Kurumu ise bulunan bu hazinelerin farklı dönemlere ait olduğunu açıkladı. Dalgıçlar, buldukları hazineyi hemen İsrail Eski Eserler Kurumu’na teslim etmişler.Bulunan hazineler arasında Roma güneş tanrısı Sol, ay tanrıçası Luna ve Afrikalı bir köleye ait iyi korunmuş tasvirler bulunuyor. Ayrıca neredeyse gerçeği boyutunda üç bronz heykel parçasına ulaşan dalgıçlar, balina ve başında kuğu taşıyan yaban domuzu şeklinde hayvan tasvirlerinin kullanıldığı musluklar bulduklarını belirttiler. Bulunan bu kalıntıların olağanüstü olduğunu belirten denizaltı arkeoloğu Jacob Sharvit, görsel olduğu kadar tarihi açıdan da çok önemli olduğunu vurguladı.


2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0