Akıllı Robot JIBO, Aileden Birisi Olacak

0
0
0
0
0
Geleceğin teknoloji devleri olacak olan robotlar şimdiden yeni konseptlerle gelişmeye devam ediyor. Fakat bu robot tam bir aile ferdi olacak.
 
Geleceğin teknoloji devleri olacak olan robotlar şimdiden yeni konseptlerle gelişmeye devam ediyor. Fakat bu robot tam bir aile ferdi olacak.

MIT’de robot araştırma ve geliştirme biriminde çalışan Cynthia Breazeal’ın hayata geçirdiği JIBO, meslektaşı (robot diye nasıl meslek olacaksa artık) ASIMO’ya nazaran insana hiç benzemiyor. Fakat insan gibi iletişim kuruyor.

Şimdiye kadar alışık olduğumuz robotlara hiç benzemeyen JIBO (şahsen benim alışık olduğum tek robot, mutfak robotu) sıcakkanlı ve sempatik tavırları ile insanların beğenisini çoktan kazandı.


28cm boyunda ve yaklaşık 3kg ağırlığında olan JIBO’yu kutusundan çıkartıp internete bağlamanız yeterli. En önemli özelliği ise evde yaşayanları tanıyıp ayırt edebilmesi olan JIBO (tanıyıp derken, sizin kişiliğinize göre hareket etme özelliği olarak tanıyor) sizi ayrı varlıklar olarak benimseyip ona göre iletişim kuruyor. (suyunuza göre şerbet veriyor)Birinci görevi mesajları ve bildirimleri iletmek olarak tasarlanan JIBO’nun yapabilecekleri bununla da sınırlı değil. Fotoğraf çekmek, video kaydetmek, hikaye anlatmak ve en önemlisi arkadaş olmak gibi özellikleri bulunan JIBO yalnız kalmak istemeyenler için mükemmel bir alet olacaktır. (insan arkadaşına alet der mi?)

Çarşamba günü Indiegogo’da başlayan kampanya ile fon toplamaya başlayan JIBO hedefini bir gün geçmeden çoktan aştı. Kampanya fiyatı 499 dolar olan JIBO kullanıcılara 2015 yılında gönderilecek.

İşte karşınızda akıllı robot JIBO
 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0