Akıllı Telefon Hastalığı: WhatsAppitis

1
0
0
0
0
Akıllı telefon kullanımından kaynaklanan parmak ve eklem ağrılarının adı artık literatürde WhatsAppitis olarak bilinecek!
Akıllı telefon kullanımından kaynaklanan parmak ve eklem ağrılarının adı artık literatürde WhatsAppitis olarak bilinecek!

Tiki kızlarımız olsun, (uzun tırnakları ile telefonun ekranına çarparak mesajlaştıkları zaman çıkarttıkları sesten 100 metre uzaktan tanırım ben bu kızları) sürekli gri eşofman giyen tiki oğlanlarımız olsun. (eskiden blackberryciydiler bunlar artık sıradan bir akıllı telefon işlerini görür) bu arkadaşları ne zaman görsem telefonlarından sırıta sırıta mesajlaşıyorlar.

Ha diyeceksiniz ki, “sen hiç mi kullanmıyorsun bunu?” diye. Kullanıyorum da hobi olarak kullanıyorum ben. SMS mantığı gibi bende hala. “Nerdesin?” yazıyorum, cevap geliyor. “Ok” yazıyorum gidiyorum.

Bu arkadaşlar farkında olmadan parmak ve eklem ağrılarına maruz kalıyorlarmış. İspanyol doktor Fernandez Guerro (yeminle Milanlı ortasaha futbolcusu ismi var adamda) tıp sektörünün de teknolojik gelişmeleri takip etmesi gerektiğini söylemiş ve teknolojiden kaynaklı sıkıntılara da yeni tanılar koymaları gerektiğini belirtmiş (haklı adam). Dr Guerro, The Lancet’te bu konu ile ilgili bir makale yayınladı (The Lancet en ünlü tıp dergisi bu arada, okuya okuya doktor olursunuz)

Guerro yazısında her iki başparmağın hareketlerinin ağrıları olan ve başparmak tendonları zarar görmüş hamile bir hastasından bahsederken, bu şikayetlerin hamilelikten değil, mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’tan kaynaklandığını belirtti.
 

 Tedavisi Çok Basit: Telefonla Oynamıycan!


Yılbaşında kendisine gelen kutlama cevaplarına mesaj atıcam diye altı saat boyunca telefonu elinden düşürmeyen kezban hastasına bu tanıtı koyan doktor Guerro, hastasına WhatsAppitis teşhisi koydu. Hastasına telefon kullanmayı yasaklayan Guerro biraz da ağrı kesici ilaç önermiş.
(ben olsam alır elindeki telefonu camdan atardım 6 saat nedir arkadaş)

Size bu hastalık garip gelse de, 90’lı yıllarda çok fazla Nintendo oynayan ve parmak ağrısı çekenlere de Nintendinitis tanısı konulmuştu. (biz fakirdik anca düşer dizimizi kanatırdık, sonra o kabuğu falan soyardık. Yoktu bizde Nintendo falan)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0