Almanlar Elektrik Üreten Ayakkabı Geliştiriyor

0
0
0
0
0
Alman araştırmacılar elektrik üreten ayakkabı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.
Günümüzdeki enerji üretmek için kullanılan yöntemlerin çoğu çevreye ya da insanlara zarar verdiği için anternatif yöntemler denenmekte. Bunlara en güzel iki örnek ise güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi olarak gösterilebilir.

İşte bu yöntemlere bir farklı bakış açısı da Alman araştırmacılardan geliyor.Yürüyerek enerji üretmemizi sağlayacak bir sistem geliştirmeye çalışan Almanlar, ayakkabının topuk kısmına yerleştirilecek bir dinamo ile her adımda küçük de olsa bir enerji üretimi çalışmasına girmiş. Bu enerjinin küçük olmasından dolayı büyük şeylerde kullanılamayacak elbette. Fakat algılayıcı sensörlere yöneltilecek bu yürüyüş sırasında toplanan enerji ile kişilerin hızını, rotasını, mesafesini ve temposunu ölçebilecek bir sensör geliştirilmiş. Böylece ekstra bir enerji sağlayıcı kullanmamıza veya şarj etmemize gerek kalmadan bu değerlerin ölçülebilmesi amaçlanmış.

Şu an için başlangıç aşamasında olan bu proje ileride çok daha iyi projeler üretilebilmesi açısından bir açık kapı bırakıyor. Büyük enerjileri üretmemizi sağlayan sistemlerin yanında bu tarz küçük alternetif yöntemlerin ileride herkes tarafından kullanılması ve küçük enerji gerektiren ihtiyaçlarımızda bu gibi yöntemlerle karşılayabilecek olmamız da ilgi çekici bir durum haline getiriyor.

Projenin sonuçlandırılmasıyla daha net bir şekilde bilgi edinebileceğimiz bu sistemin faydalarını önümüzdeki yıllarda hep beraber göreceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0