Amerika Lazer Silahını (LaWs) Denedi

1
1
0
0
0
Amerika Lazer Silahını (LaWs) Denedi
ABD'nin üzerinde çalıştığı lazer silahı LaWs'ın ilk videosu Amerikan ordusu tarafından yayınlandı.
Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz günlerde önceleri üzerinde çalıştığı bilinen bir silah olan lazer silahını (LaWS) denediği videoyu kamu oyuyla paylaştı. 

Paylaşılan görüntülerde bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz lazer silahlarının aksine silahtan ne ses çıkıyor nede ışık topu, silahın ateşlendiğini yalnızca lazer ışınları hedefe ulaştığında görebiliyoruz.

2014 yılının başlarında Amerika’nın silahla ilgili çalışmalarını biz de sizinle paylaşmıştık. Yazımızda silahın bir gemiye yerleştirileceğini belirtmiştik. Silah, USS Ponce isimli gemiye yerleştirildi. Tuğamiral Matthew Klunder, lazer silahının yaklaşık 40 milyon dolara mal olduğunu söyledi. Ayrıca Klunder, Cenevre Sözleşmesi kurallarına uyulacağını ve sistemin sivil hedefler üzerinde kullanılmayacağını belirtti.

Üstün özellikli fiber sistemlerle donatılan silah ufak bir insansız hava aracını yalnızca iki saniyede yok edebiliyor. 30 kilovatlık silahın menzilinin şimdilik 1 mil olduğu belirtiliyor.

Silah tahmin edebileceğiniz gibi hedefe kenetlenip hedefe yakıcı bir ısı gönderiyor, böylece özellikle elektronik sistemleri uzaktan kullanılamaz hale getirmek amacıyla kullanılması amaçlanıyor. 

Elektrikle çalışan silahın Amerikan ordusuna en büyük katkısının mali yönden olması bekleniyor. Her bir önleyici füzenin maliyeti 1 milyon dolar iken lazer silahları elektrikle çalıştıklarından dolayı cephane sorunu veya tükenme sorunu olmadan kullanılması mali ve daha bir çok açıdan ABD ordusunun yararına oluyor.

Öte yandan 2014 ün başında bu lazer silahları hakkında yazdığımız ilk yazıda belirttiğimiz gibi lazer silahları her ne kadar masum birer teknoloji ürünü gibi görünseler de teknolojinin her gün daha da hızlanarak geliştiği bu günlerde ABD’nin bu teknolojiyi geliştirdiğini düşünecek olursak, ileride savaşlarda Amerika’nın ne kurşuna ne askere ne de pahallı füzelere ihtiyacı olacak. İnsanların, teröristlerin elinde lazer silahı olduğunu hayal etmek bile insanı gerçekten tedirgin ediyor.

Aşağıdaki videoda ABD tarafından yayınlanan silahın test videosunu izleyebilirsiniz.
 

 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0