Amerikan Ordusu Görünmez Drone Üretiyor

0
0
0
0
0
Ne yazık ki; günümüzün teknolojisi askeri teknolojilerin arkasından geliyor ve ordu, bazı teknolojileri, günlük hayatımızın bir parçası olmadan onyıllar önce kullanmaya başlayabiliyor.
Droneların derdi bitmek bitmiyor; vuranlar, ayıya saldırtanlar, bomba sananlar, hatta oltayla drone avlayanları gördük ve bir süre daha -en azından herkes ortalıkta sinek gibi uçuşan uzaktan kumandalı cihazların varlığına alışana kadar- bu şekilde haberlerle karşılaşmaya devam edeceğiz; ancak durum evde kullandığımız kumandalı dronelardan ziyade askeri avcı droneları için de geçerli.

İnsansız hava araçları uzunca bir süredir askeriye tarafından, özellikle de Amerikan Ordusu, tarafından kullanılıyor ve hem keşif görevlerinde, hem de bombalama görevlerinde kullanılan saldırı amaçlı dronelar, uzun süredir son derece iyi iş çıkartıyor diyebiliriz.

Ne var ki; bu droneların da elbette kaderi minik kardeşlerinden çok farklı değil. Düşman hattına gönderilen bir drone hangi görevle orada bulunursa bulunsun vurulma tehdidi ile karşı karşıya kalmış oluyor ki; hiçbir hükümet ya da ordu, bu pahalı oyuncakların kırılmasını istemez.

Bunun önüne geçmek için Amerika’nın San Diego bölgesinde bulunan bir tesiste Profesör Boubacar Kante tarafından geliştirilen bir teknolojiyi Army Times isimli yayında kaleme aldı.
Droneların radara yakalanmamasının yanı sıra gözle de görülmesini engelleyen bu teknoloji yalıtkan bir yüzey kaplamasından oluşuyor ve seramik parçalarla donatılmış teflon bir kaplama sayesinde kullanılabiliyor ve bu kaplama çeşitli enerjilerin dalga boylarını elektromanyetik düzeyde değiştirerek gözle ya da radarla tespit edilmeyi engelliyor.

Bu teknoloji aslında tamamıyla yeni bir sistem değil, daha önce de cisimleri görünmez kılacak olan teknolojiler vardı; ancak bu kaplamalar çoğu zaman cismin kendisinden daha kalın oluyor ve uygulanması çok zor oluyordu. Araştırmanın yöneticilerinden Li-Yi Hsu’nun belirttiğine göre bu sistem, tek ve ince bir katman kaplama ile uygulanabiliyor.

Şu anki teflon kamuflajlar bir füze radarından korunmak için dalga boyunun 10 katı kadar bir kaplamaya ihtiyaç duyuyor. Örneğin 3 cm dalga boyu kullanan bir füze radarına karşı görünmez olmak için 30 cm kalınlığında bir kaplama kullanılması gerekiyor. Ancak yalıtkan yeni kaplama aynı korumayı 3 milimetre kalınlığında bir kaplama ile gerçekleştirebiliyor.

İşin gerçekçi kısmına geldiğimizde ise şu an için bu teknoloji ile insansız hava araçlarını her daim ve her koşulda görünmez yapmamız mümkün değil.Bu yeni malzeme şimdilik her dalga boyu için ayrı kalınlıkta bir kaplamaya ihtiyaç duyuyor ki; bu da her sistemden aynı anda kaçmalarını imkansız kılıyor. Ayrıca kendisini tespit edecek olan dalgaların 45 derece açı ile çarpması gerekiyor ki araç tespit edilemesin. Ancak Amerikan Savunma Bakanlığı’nın projeyi çok etkileyici bulduğu ve üzerinde daha fazla çalışma yürütüleceğini de söylemeden geçmeyelim.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0