Apple, Dışarıdan Gelen Sesleri Engelleyen Mikrofon Üretecek!

0
0
0
0
0
Apple'ın yeni patenti ile çıkartacağı kablosuz kulaklıklar, dışarıdan gelen sesleri engelleyerek ve kullanıcının sesini süzerek, konuşma sırasında en iyi ses kalitesini sunmayı planlıyor.
Gelişen teknoloji ile kullandığımız akıllı cihazların yanı sıra bu cihazların çalışma kalitesini arttırabilecek yeni aksesuarlar piyasaya sürülmeye başlandı. Bu aksesuarlardan birisi ve telefonların olmazsa olmazı kulaklıklarımız, maalesef ortamda bulunan sesin dinlediğimiz sese etki etmesini veya mikrofona sadece bizim sesimizin ulaşmasını sağlayamıyor. 

Yenilikleriyle bilinen teknoloji devi Apple, favori aksesuarımız olan kulaklıklarımıza muhteşem bir yenilik getiriyor. Apple'ın geçmiş bir tarihte kablosuz kulaklıkları için özel bir patent aldığı basına duyuruldu. Bu patent kulaklığı takan kişinin konuşması sırasında kulaklığa kullanıcının sesinden başka hiçbir sesin ulaşmamasını sağlayacak. Bu durum, kablosuz kulaklığın sesi mikrofon aracılığıyla iletmeden önce birkaç işlemden geçirmesiyle oluşuyor.
 


Normal kulaklıklar, üzerinde bulunan mikrofon aracılığla sesi direkt olarak iletir. Sesin geldiği mesafeye göre bazı sesleri keser fakat bu işlem yeterli olmaz. Kullanıcının sesi gırtlakta üretildiği için, ses ağızdan çıkarken aynı zamanda boğazda yarattığı titreşimlerle de kulaklığa ulaşır. Bu durum sesin kalitesini azaltır ve sanki mikrofondan oldukça uzak bir poziyonda konuşuyormuşsunuz gibi bir durum yaratır. 

Apple'ın patentiyle üretilecek olan kulaklıklar ise, sahip olacağı bir ivmeölçer ve konuşmamızın kemikleri titreştirmesiyle oluşan sesi engelleyecek bir cihazla, iletilen sesin daha net ve anlaşılır olmasını sağlayacak. İvmeölçerin kulaklıkta bulunma nedeni, mikrofonla yapacağımız konuşmamız sırasında koşmamızın, araç kullanıyorsak titreşmemizin veya bulunduğumuz ortamda varsa rüzgarın sesimizi bozması ve mikrofona doğru iletilememesine yol açmasını engellemek.Bu gibi durumlarda sesi iletmeden önce bir takım işlemden geçirip ses düzeylerini ayarlayan ivmeölçer, adeta sesi iletilmeden önce filtreliyor.

Kulaklıkta bulunan bu özelliklerin patenti 2014 senesine dayanıyor fakat kulaklıkların ne zaman satışına başlanacağına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak: AppleInsider
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0