Apple Neden Elektrikli Araba Üretmek İstiyor?

2
0
0
0
0
Bir süre önce Apple, ilk raporunu  yayınladığında şirket içinde çalışan bir ekibin Apple markalı bir elektrikli otomobil üzerinde çalıştığı ve piyasaya sürülsün ya da sürülmesin bir gün Apple markalı bir elektrikli otomobil ile ilgili lisansın alınacağı konuşulmaya başlandı.
Bir süre önce Apple, ilk raporunu  yayınladığında şirket içinde çalışan bir ekibin Apple markalı bir elektrikli otomobil üzerinde çalıştığı ve piyasaya sürülsün ya da sürülmesin bir gün Apple markalı bir elektrikli otomobil ile ilgili lisansın alınacağı konuşulmaya başlandı. Apple’ın halihazırda zaten pek çok farklı projede çalışan farklı takımlarının olduğu sizin de malumunuz ve Apple ile Google gibi dev şirketler elbette hayatımızın farklı alanlarında da söz sahibi olmak istiyor; otomobillerimiz gibi mesela…

Bu söylenti ve kısmi açıklamaların ardında ise daha detaylı bilgi geldi ve Apple’ın elektrikli aracı ile ne zaman karşılaşabileceğimiz de açıklandı. Bildirilene göre Apple’ın bazı çalışanları aracı 2020 yılında piyasaya sürecek şekilde çalışıyorlar. Üstelik bu ekipte Tesla’dan otomobil bataryaları üretimi üzerine tecrübe edinmiş bir devşirme grup da bulunuyor. Ayrıca Apple’ın efsane tasarımcısı Jony Ive’ın belirttiğine göre de tasarım ekibine Ford için yaptığı konsept tasarımla gündeme gelen Marc Newson’ın da dahil edildiğini öğrenildi.

Apple’ın kendisinin de henüz bağımsız bir otomobil üreticisi haline gelip gelmeyeceği konusunda fikri yok muhtemelen ve bu tamamen Titan kod adlı bu projenin hayata geçişine bağlı olacak.

Bağımsız bir otomobil üreticisi olmanın yanı sıra muhtemelen Apple’ın elinde elektrikli araba bataryaları, aracın kendisini sürmesini sağlayan araç yazılımları ve daha karmaşık ve sofistike navigasyon yöntemleri üretebilme ihtimali de aşikar. Ayrıca Apple’ın elektrikli otomobil üreticisi olması da son derece karlı olacaktır. Neden mi?

 Batarya Problemi

Elektrikli araçlar için görülen en büyük sorun tıpkı günlük hayatta kullandığımız diğer elektrikli araçlarda olduğu gibi batarya idi ve ne mutlu ki Tesla, gündelik kullanıma uygun bataryaların elektrikli otomobillerde de kullanılabileceğini gösterdi.

Bu durumda giyilebilir teknolojilere de yöneldiğini bildiğimiz Apple, daha az yer kaplayan ve daha verimli çalışan bataryalar konusunda da otomobillerin bu sorununa alternatif çözüm sunabilir gibi duruyor.

Apple’ın temiz enerji ve enerji verimliliği konusundaki çalışmaları da göz önüne alındığında ki firmanın şu an batarya yönetimi, enerji verimliliği, batarya kimyası ve materyalleri, batarya sistem tasarımı ve hatta batarya üretim ve tedarik tesisleri gibi düzinelerce tesisi mevcut.

Ayrıca Apple’ın şu an Tesla çalışanlarına 250.000 Dolar imza bedeli ve %60 maaş artışı sunan anlaşmalar teklif ettiği de konuşuluyor.
Batarya konusunu bitirmeden Apple’ın bir de Infinite Power Solutions isminde patentlerinin olduğunu da belirtelim ki heyecan yaratsın. (Sonsuz Enerji Çözümleri)

Apple’ın tasarım ekibi de son derece tecrübeli ve otomobil konusunda da ciddi işlere imza atmış isimlerden oluşuyor. Apple’ın efsane ismi Jony Ive ve az önce sözünü ettiğimiz Newson dışında Lamborghini ve Ausi için baş tasarımcılık görevi yapmış olan Julian Honig ve Ford ve MIT Motorsports için çalışmış olan Jim Cuseo bulunuyor.

 Apple’ın Rakibi Tesla Değil, Google

Apple’ın elektrikli otomobil üretme ve aracın kendi kendini kullanabilmesini sağlayan yazılımlara yönelmesinin sebebi elbette Tesla’nın karşı konulamaz yükselişi değil. Geçtiğimi yıl başarılı şekilde kendi aracını test eden Google, Apple’ın rakibi olarak farklı sektörlere adım atmış durumda. Ayrıca Google şu an kendi elektrikli arabasını da üretiyor.

Otomobilin yanı sıra Google, navigasyon ve harita konusunda da Apple’dan önce hamle yapmış durumda.

 Elektrikli Araç Pazarı İçin Henüz Erken

Tesla bize iyi tasarlanmış ve marka bilinirliği olan iyi bir elektrikli araca karşı bir iştah olduğunu ispatlamış durumda. Ayrıca Model S ile de Apple tarzının nasıl bir etki yaratacağını görüyor. Hatta Musk adeta ufak bir Apple test grubu oluşturmuş durumda elektrikli araçlara karşı.

Elbette benzerlikler dışında Tesla elektrikli araçlar konusunda yılların deneyim ve birikimine de sahip. Musk bu konuda Tesla’nın patent portföyünün daha açık bir kaynak haline gelmesi gerektiğini düşündüğünü dile getiriyor. Ayrıca Apple’ın da Tesla patentlerini kullanıyor olması ve 250.000 Dolar değerindeki prim konusunda ne düşündüğü de merak konusu elbette.

Musk, Tesla’nın patentlerini tamamen kullanıma açmış durumda çünkü o da elektrikli otomobil pazarının büyüme ihtiyacı olduğunun farkında. Tesla 2014 yılında 35.000 adet elektrikli otomobil üretti ki son derece etkileyici bir sayı. Ancak, eğer Apple gibi bir isim kendi elektrikli arabasını piyasaya sürerse bu pazar çok daha büyüyecek ve bu durum Tesla’nın da işine gelecek.

 Sürücüsüz Araçlar ve Ulaşım Yazılımları

Elektrikli araçlar dışında ulaşım anlayışının da tamamen değiştiği ortada ve Apple ile Google, bu değişim sürecinde başı çekiyor. Bir gün sürücüsüz araçlar çok daha yaygın hale gelecek ve çeşitli yazılımlar ile kullanılacaklar.

Google, Amazon ve Uber gibi firmalar bu tür bir ekosistemin içine dahil olmaya başladı bile, Apple’ın da bu alanda çalışmaları olduğunu biliyoruz. Sonuç olarak, belki genel otomobil üreticileri değil ama yazılım ve teknoloji devleri ulaşım anlayışımızın geleceğini belirleyecek.

 Apple için Sonuç Ne Olacak?

Diyelim ki; Apple kendi markasını taşıyan elektrikli otomobili 2020 yılında piyasaya sürdü. Bu araç nasıl olacak?

Tesla’nın Apple’ın aracı için bir ilham kaynağı olduğu aşikar; ancak Apple muhtemelen Tesla’yı bu alanda rakip olarak görmüyor. Zira Apple’ın şirket olarak 178 milyar dolar nakdi ve Toyota’yı üçe katlayan bir pazarı mevcut. Musk ise Tesla’nın finans durumu ile ilgili açıklama yaparken dönem karlarının Apple için adeta ciklet parası olduğunu söyledi; ancak Tesla’nın önümüzdeki 10 yıl içinde Apple kadar büyük bir şirket olabileceğini de ekledi.

Apple’ın kendi markasında bir elektrikli araç piyasaya sürmesinin en heyecan verici tarafı ise Apple ve Google firmalarının araçları ile fosil yakıtlı araç devrini resmen geride bırakmış olacağımız. Nasıl ki bu firmalar cep telefonu anlayışımızı şekillendirdiyse, bir gün otomobil anlayışımızı da yeniden belirleyecekler. Ayrıca bu devlerin çılgınca büyüme politikaları da göz önüne alınırsa, Apple’ın yeni pazarlara ihtiyacı olduğu da ortada - trilyon dolarlık otomobil endüstrisi gibi ...*Görseller konsept çalışmalarıdır.
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0