Atık Plastiği Yiyeceğe Dönüştüren Deney: Fungi Mutarium

0
0
0
0
0
Eğer bu deney tutarsa (ki tutmuş gibi görünüyor) yakın zamanda atık plastiklerimiz ile karnımızı doyuracağız.
Dünyadaki en büyük atık çeşidi olan plastiklerin ilkokuldan beri söylendiği gibi doğaya karışma süresi çok uzun zaman alıyor. Atılan bir pet şişenin bile bilmemkaç yıl geçtikten sonra yok olduğunu düşünürsek, plastik atıklarımız çok fazla ölçüde olduğu kanısına kolayca varabiliriz. Geri dönüşüm şeklinde bir kısmı değerlendiriliyor olsa da bölgenizdeki en yakın ormanlık alana ya da denize giderseniz işin ciddiyetinin çok çok ufak kısmını anlayabilirsiniz. (Tabi oraya gidene kadar kim bilir yerde kaç tane plastik atık göreceksiniz)

Dünyamızın en ciddi seviyelerdeki atıklarından olan plastik için çeşitli araştırmalar ve deneyler yapılmakta, fakat bu haberimizde paylaşacağımız deney gerçekten hayret verici. Çünkü Fungi Mutarium adı verilen bu deney ile atık plastikleri dolaylı yoldan yiyecek gibi duruyoruz. Nasıl mı?

Katharina Unger adındaki Avusturyalı tasarımcı (Biyosanat tasarımcısı), Julia Kaisinger adındaki bir başka kişi ve Utrecht Üniversitesi ile beraber yürüttüğü çalışma ile plastiği ayrıştıran mantarlar kullanılarak yapılan işlemler sonucunda yenilebilir ürün çıkarıyorlar.

Bu deney, Pestalotiopsis Microspora adında adını okuması zor bir mantar çeşidinin (o yüzden bahsederken Pesta şeklinde bahsedeceğim) plastikleri içindeki toksik maddeler olmadan ayrıştırdığına dair Yale Üniversitesi tarafından yapılan aşartırma sonrasında başlatılmış.Yapılan araştırma sonrasında "O zaman yenir ki bu" diyen Unger ve ekibi Fungi Mutarium adında bir küçük çiftlik kurmuşlar. Bu çiftlikte öncelikle UV ışınlar ve diğer etmenler ile plastiğin sterilize edildiği alana plastiği yerleştiren Unger, daha sonra bu sterilize olan plastiği yumurta gibi görünen ve mantar ile plastiğin etkileşime geçme yeri olan bu kapsüllerin içine plastiği yerleştiriyor. Daha sonra da bu plastiğin bulunduğu kapsüle steril bir şekilde mantarın seyreltilmiş kısmı enjekte edilerek bu iki arkadaşın kaynaşması için birkaç hafta bekleniyor.Gerçekleşen adımlar ve üzerinden geçen birkaç ay sonra ortaya çıkan ve yine yumurtaya benzeyen şey, yenilebilir bir şeye dönüşüyor. Besin değerleri bakımından normal gözüken bu Pesta ile ayrıştırılan plastiğin ilerde sofralarımızda görme ihtimalimiz açıkcası "Vay arkadaş" dedirtecek cinsten.

Şu anda zararsız olduğu kesin olmayan bu yiyeceğin Unger tarafından test edilmesi devam ediyor. Eğer ablamızın deney sürecinde bi sıkıntı olmazsa daha da geliştirlmeye devam edecek gibi duruyor. Her şeye rağmen iddialı olan Unger zaten bambaşka ve farklı olan bu şey için tarifler bile hazırlamış.  Ne diyelim, kolay gelsin, afiyet olsun.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0