Çiftçiler İçin Meyve Toplayan Robot

2
0
0
0
0
Çiftçiler İçin Meyve Toplayan Robot
Yıllardır akıllara takılan ‘’insanların yerini robotlar mı alacak?’’ sorusu gerçek oluyor. Sdney Üniversitesi Robotik ve Akıllı Sistemler bölümünden bir grup bilim insanı, kendiliğinden meyve toplayabilen ve meyve analizi yapabilen robot geliştirdi.
Yıllardır akıllara takılan ‘’insanların yerini robotlar mı alacak?’’ sorusu gerçek oluyor. Sdney Üniversitesi Robotik ve Akıllı Sistemler bölümünden bir grup bilim insanı, kendiliğinden meyve toplayabilen ve meyve analizi yapabilen robot geliştirdi. Avustralya’da geliştirilen ‘Mantis’ ve ‘Shrimp’ isimli robotlarla tarımda maksimum verim, minimum maliyet hedefleniyor. 

Mantis isimli robot GPS teknoloji kullanmadan tarlada yön bulabiliyor, herhangi bir nesneye çarpmıyor ve belli bir ağırlığa kadar ağaçlardan meyve toplayabiliyor. Lazer tarama tekniği ile çalışan robot, önüne bir cisim çıkması durumunda bunu fark edip duruyor. Robotun ileriki zamanlarda daha da geliştirileceği belirtiliyor.
 

Profesör Sukkarieh ve ekibi tarafından geliştirilen ikinci robot ise Shrimp. Bu robot Mantis ile neredeyse aynı özellikleri kullanıyor ancak aralarında önemli bir fark var. Mantis ağaçlardan meyve toplama amacıyla üretilirken, Shrimp ağaçlar hakkında analiz yapıyor. LIDAR tarayıcı sistemi bulunan robot, ağaçları tek tek ayırt edip büyüklük, genişlik ve renklerini tanıyabiliyor. Gelişmiş renk tarayıcı sistemiyle Shrimp, meyvelerin olgunluk durumlarını ölçerek gün sonunda rapor hazırlıyor.
Eğer sizde tarlada çapa sallamaktan yorulduysanız iki robot alabilir evde ayaklarınızı uzatarak çiftlik oyunları oynayabilirsiniz. 
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0