Dile İşitme Kabiliyeti Kazandıran Cihaz

0
0
0
0
0
Colorado Eyalet Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni cihaz, doğuştan duyma becerisi olmayan veya sonradan bu becerisini kaybeden kişilerin sorunlarına çözüm getirmeyi planlıyor. Geliştirilen cihaz dilin duyma becerisi kazanmasını sağlayacak.
Colorado Eyalet Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni cihaz, doğuştan duyma becerisi olmayan veya sonradan bu becerisini kaybeden kişilerin sorunlarına çözüm getirmeyi planlıyor. Geliştirilen cihaz dilin duyma becerisi kazanmasını sağlayacak.

Bu oldukça yaratıcı ve bir o kadarda yararlı projede küçük bir cihaz dilin üzerine yerleştiriliyor ve üzerinde bulunan mikrofonlar sayesinde ortamdaki sesleri algılıyor. Kullanıcı, cihazı dilinin üzerine bastırdığındaysa elektrik sinyalleri beyine aktarılıyor ve bu sayede beyin, algılanan elektrik dalgalarını sese çevirebiliyor. Yapılan açıklamaya göre, geliştirici ekip 3 hafta boyunca bir denek üzerinde test uyguladı ve ancak bu sürenin sonunda başarılı bir sonuca ulaşabildi. Uzmanlara göre bu cihazla dile duyma kabiliyeti kazandırmak, ameliyat olmaktan çok daha kolay ve oldukça ucuz.   Uzun süredir bu proje üzerinde çalışan geliştirici ekip, dilin hangi bölümünde verimli olarak çalışabildiğini öğrenmek için cihazı test ediyor. 
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0