Drone Kameralarını Sabitlemek İçin Kuğulardan İlham Alıyorlar

0
0
0
0
0
Drone Kameralarını Sabitlemek İçin Kuğulardan İlham Alıyorlar
Teknolojik cihazları geliştirmek için doğadaki hayvanların verilerinden faydalanan bilimadamlarının en çok ilham aldığı canlılar kuşlar olmuştur.
İlginç vücut yapıları ve aerodinamik özelliklerinin yanı sıra kemikleri de son derece farklı olan bu canlılar, manevra kabiliyeti ile birlikte boyun gibi hassas bölgelerinin zarar görmemesi için de ilginç yapılara sahip.

Bu sefer de droneların geliştirilmesi için kuğulara baş vuran Stanford Üniversitesi araştırma görevlileri, sert uçuş manevralarında başlarını sabit tutmak için süspansiyon benzeri bir boyun yapısı geliştirmişler ve bu sayede görüş açılarından herhangi bir sarsıntı olmadan uçabiliyorlar.
 

Benzer bir sistemi dronelarda da geliştirmek isteyen araştırma ekibi bu amaçla kuğuların boyun yapısını inceleyerek drone kameralarını sabit tutmak için bir sistem geliştiriyorlar.

Bu sayede drone kameraları ile çekilen görüntüler, artık sarsıntı yaşamadan ve netliklerini kaybetmeden kayda devam edebilecekler. (Jimmy Jipin uçanı gibi bi şey olacak işte)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0