''İnsan Taşıyan Drone'' Benzeri Araç: Snowstorm

0
0
0
0
0
Gözünüzde insan taşıyan bir drone canlandırın. Canlandırdınız mı? Heh, işte o olay gerçek oluyor.
Bizim ''jetpack'' olarak adlandırdığımız kişisel uçuş makineleri, son zamanlara doğru sadece filmlerde ya da oyunlarda karşımıza çıkmadan ziyade, gerçek hayatta da yer edinmeye başladı. Pek çok farklı firmadan, araştırma ekibinden değişik şekilde bu makinelerin prototipleri ile karşılaşabiliyoruz.

Hatta Dubai'de itfaiye ekipleri bir süre sonra bu araçları yangına müdahale ve arama-kurtarma çalışmalarında bile kullanmaya başlayacak. Yani kişisel uçuş makinelerinin popülerliği giderek artmakta.Bu bağlamda karşımıza çıkan son araç ise, Singapur Ulusal Üniversitesi'ndeki bir grup öğrenciden gelmekte. Tek kişilik olan ve gerek manevraları, gerekse kullanımı ile helikoptere oldukça benzeyen Snowstorm adlı cihaz, henüz hayatımıza girmemiş ve muhtemelen de girmesi  şu an için zor görünen uçan otomobillere alternatif olarak tasarlanmış.

Şu an için prototip aşamada olan Snowstorm, görsel olarak insan taşıyabilecek büyüklüğe sahip bir drone'u anımsatmakta (aslında aracın mantığı da bir nevi bu şekilde). Snowstorm'un bazı parçaları 3D yazıcı ile üretilmiş. Yani teknolojilerin son dönemlerdeki ''altın çocuğu'' 3D yazıcılar yine işin içinde.
 
Singapore's FIRST Personal Flying Machine!

BEHOLD! THE SNOWSTORM - Singapore's FIRST indoor personal flying machine! Designed and built by a team of NUS students, Snowstorm is an electric-powered aircraft capable of vertical take-off and landing that can be controlled by a pilot. This super cool project is part of FrogWorks, a collaboration between the NUS Faculty of Engineering's Design-Centric Programme and the NUS University Scholars Programme.Now your dreams of flight can become a reality… with your very own personal aircraft! Follow the SNOWSTORM project here, FW Air: Electric Aviation#NUSLife #NUSResearch

Posted by National University of Singapore on 2 Aralık 2015 Çarşamba

FW Air bünyesinde bulunan öğrenci ekibinin şu an için amacı, Snowstorm'u daha da geliştirerek manevra, havada kalma süresi ve güvenlik gibi açılardan gündelik hayatta kullanılabilir hale getirmek. Tabii bu tarz araçlar üreten pek çok firmanın olduğu gibi onlarında önlerinde başarıya ulaşmaları için uzun bir yol bulunuyor.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0