​Drone Pervaneleri İnsan Derisine Ne Denli Zarar Verir?

2
0
0
0
0
Son zamanların en popüler, en gözde cihazlarından biri de drone'lar. Peki bu cihazlar ne kadar güvenli?
Aalborg Üniversitesi Drone Araştırma Laboratuvarı'ndaki araştırmacılar, muhtemelen çoğunuzun merak ettiği bir konuda önemli çalışmalar yürütmekte; ''drone pervaneleri, insan derisine temas ettiğinde ne denli zarar verir?''.

Drone'lar her ne kadar teknolojinin şu sıralar altın çocuğu konumunda olsa da ve bu cihazların kullanım alanları her geçen gün artsa da, bu durum bazen tehlike teşkil ettikleri gerçeğini değiştirmiyor.İşte araştırmacıların da amacı, bu drone'ların hangilerinin, ne derece zarar verdiğini ölçme. Bildiğiniz gibi drone'lar, hem pervane dönüş hızlarına, hem de pervanelerinin üretildiği maddeye göre değişiklik göstermekte. Bu değişiklikler de, onların verdiği zararların farklı olmasını sağlıyor.Örneğin yukarıda izlediğiniz videoda adeta bir bıçak gibi ete saplanan pervane, karbondan üretilmiş. Bu arada deneylerde kullanılan et, sertlik bakımından insan etine benzeyen domuz eti. Yani bu pervane aynı hızda muhtemelen bir insana da zarar verebilir.

Şimdi bir de aynı hızda plastik pervanenin neler yapabildiğini görelim.
 

Evet, plastik de olsa pervane yüksek hızdayken deriyi bir güzel delmekte (tabi karbonun yaptığı gibi değil). 

Tabi bu deneylerden sonra gidip drone'unuzun pervanelerini törpülemeye falan kalkmayın zira deneyde drone'ların deriye temas ettiği açı ve hız da önemli bir etken. Yani her gördüğünüz drone'dan korkmanıza gerek yok. Hatta küçük boyutlu ve teknoloji mağazalarında satılan drone'ların bu tarz zararlar verme ihtimali neredeyse yok gibi.

Asıl tehlikeli olanlar ise boyut olarak biraz daha büyük ve küçük detaylar eklenerek özelleştirilmiş drone'lar. Hatta bu drone'larla alakalı Mythbusters'ın çok da güzel bir deneyi mevcuttu. Onu da şöyle bırakayım.
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0