Dünyanın Haber Okuyabilen İlk Robotu

1
1
0
0
0
Dünyanın Haber Okuyabilen İlk Robotu
İzlediğimiz bilim kurgu filmlerinde zaman zaman insanlığın düşmanı olarak bizleri korkutmayı başaran robot cephesinde yeni bir gelişime var. Tahmin edebileceğiniz üzere bu gelişmeyi gerçekleştirenler Japonlar.
İzlediğimiz bilim kurgu filmlerinde zaman zaman insanlığın düşmanı olarak bizleri korkutmayı başaran robot cephesinde yeni bir gelişime var. Tahmin edebileceğiniz üzere bu gelişmeyi gerçekleştirenler Japonlar. (Aklıma Kemal Sunal'ın Japon İşi filmi geldi).

Artık zamanımızın teknolojisi ile birlikte robotlar insanların mimiklerini dahi okuyabilir hale geldi. Japon bilim adamlarının tasarladığı "Kodomoroid" ve "Otoandroid" adlı bu robotların ilerleyen zamanlarda hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıracağı düşünülüyor. Kodomoroid ve Otonaroid isimli robotlar suni kaslara ve silikondan deriye sahipler.

Ancak ne yazık ki her iki robotta konuşurken herhangi bir dudak hareketti yapmıyor. Yine de sahip oldukları özelliklere baktığımızda konuşurken dudaklarının hareket etmesinin daha basit ve ilerleyen zamanlarda kesinlikle yapılacağı bir işlem olacağını düşünüyoruz.Şuan için bu robotlar haber okumanın yanı sıra izleyiciler ile etkileşime de geçebiliyorlar. Ayrıca tabi ki de verilen komutları da başarılı bir şekilde yerine getirebiliyorlar. Kodomorid ve Otoandroid adlı bu robotlar ilerleyen günlerde Tokyo'daki Miraikan ve National Museum of Emerging Science and Innovation fuarında sergilenecek.

Bildiğiniz üzere Google son zamanlarda özellikle robot sektörüne büyük yatırımlar yapıyor. Son zamanlarda pek çok robot veya droid şirketi satın alan Google, büyük ihtmalle ilerleyen zamanlarda hayatımızda büyük rol oynayacak robot sektörüne fazlası ile güveniyor ve bu konuya iyi yatırımlar yapıyor.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0